قیمت دلار از نرخ پایه ۴۲ هزار ریالی فاصله گرفته و به آن افزوده شده است

117
قیمت دلار

بانک مرکزی امروز (پنجشنبه) نرخ رسمی ارزهای عمده را اعلام کرد که براساس آن قیمت دلار با افزایش ۱۰ ریالی نسبت به دیروز به ۴۲ هزار و ۹۰ ریال رسید. 

 به گزارش ایرنا، براساس نرخ های اعلامی بانک مرکزی، هر پوند انگلیس با ۱۸۷ ریال کاهش به ۵۶ هزار و ۲۳۸ ریال و هر یورو با افت ۲۰۸ ریالی، ۴۹ هزار و ۲۵۸ ریال تعیین قیمت شد.

نظام ارزی شناور مدیریت شده، از شامگاه ۲۰ فروردین ماه با اعلام نرخ هر دلار ۴۲ هزار ریال از سوی دولت آغاز شده است.

به گفته ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، دامنه تغییرات نرخ دلار تا پایان سال حداکثر ۶ درصد خواهد بود.

امروز برای چهارمین روز متوالی، قیمت دلار از نرخ پایه ۴۲ هزار ریالی فاصله گرفته و به آن افزوده شده است.

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار آزاد امروز پنج‌شنبه ۳ خرداد به این شرح است.

هر دلار آمریکا ۶,۳۵۰

هر یورو ۷,۴۸۰

هر پوند انگلستان ۸,۵۲۰

هر دلار کانادا ۴,۹۷۰

هر دلار استرالیا ۴,۸۳۰

هر فرانک سوئیس ۶,۴۱۰

صد ین ژاپن ۵,۸۰۰

هر کرون سوئد ۷۳۰

هر کرون دانمارک ۱,۰۰۵

هر کرون نروژ ۷۹۰

هر درهم امارات ۱,۷۳۰

هر لیر ترکیه ۱,۳۵۰

نرخ سکه

پنج‌شنبه ۳ خرداد ساعت ۱۲:۲۰

نوع سکه مظنه بازار(تومان)

طرح قدیم ۱,۹۵۰,۰۰۰

طرح جدید ۲,۰۲۲,۵۰۰

نیم سکه ۹۹۷,۰۰۰

ربع سکه ۵۷۸,۰۰۰

یک گرمی ۳۵۶,۰۰۰

رویترز نوشت در اوایل ماه آوریل، و قبل از تصمیم ترامپ به خروج از برجام ارزش ریال ایران به پایین ترین رقم های خود رسید. نوسانات شدید در بازار ارز موجب شد تا دولت ایران ارز را تک نرخی کند و قیمت هر دلار آمریکا را ۴۲ هزار ریال اعلام نماید.

اما این هفته، بانک مرکزی ایران شروع به کاهش بسیار آرام ارزش ریال کرد و نشان داد که در واکنش به عرضه و تقاضا اجازه حرکت تدریجی ارزش ریال را خواهد داد تا از سقوط ناگهانی ارزش ریال جلوگیری کند.

بانک مرکزی ایران روزهای دوشنبه و سه شنبه به ترتیب نرخ هر دلار را ۴۲ هزار و ۵۰ و ۴۲ هزار و ۶۰ ریال اعلام کرد. ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران پیشتر گفته بود، ارزش ریال ممکن است در سال مالی منتهی به ۲۰ مارس، تا ۵ یا ۶ درصد نوسان داشته باشد.

وی گفته، بانک مرکزی نرخ ارز را بر اساس نرخ تورم در کشور مشخص می کند. نرخ رسمی تورم در کشور هم اکنون اندکی بالای ۸ درصد است.

خارجی هایی که در تهران حضور دارند گفته اند، آنها ارز را از دلالان در زیرزمین ساختمان ها یا پمپ بنزین ها خریداری می کنند. یک تبعه خارجی در این باره گفت: «این کار از خرید مواد مخدر خطرناک تر است.»

به گفته منابع مطلع، در اوایل ماه می، پس از تصمیم ترامپ به خروج از برجام، ارزش دلار آمریکا در بازار آزاد تا حدود ۷۵ هزار ریال بالا رفت، اما از آن زمان به این طرف ارزش دلار به حدود ۶۴ هزار ریال بازگشته است.

 تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy