اروپا با حفظ برجام همان چیزی را میخواهد، که آمریکا با خروج از برجام 

139
اروپا با حفظ برجام همان چیزی را میخواهد که آمریکا با نفی برجام می‌‌خواهد

پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا توسط وزیر خارجه آن کشور و خروج از برجام، مجلس سردرگم و متشنج شد. روز دوم خرداد ۹۷مجلس به مسأله اصلی نپرداخت و روز قبل از آن هم در یک جلسه پرتشنج لایحه مرتبط با اف.ای.تی.اف را به مدت دو هفته عقب انداخت. لوایج اف ای تی اف چه ارتباطی با اعلام استرتژی جدید آمریکا دارد؟

 چند روز قبل از پایان مهلت ۱۲۰روزه رئیس‌جمهور آمریکا در مورد برجام، مجلس با شتابزدگی بسیار سه لایحه مرتبط با اف.ای.تی.اف، که از سال گذشته موضوع دعوا و اختلاف‌نظر بود را به مجلس آورد و با عجله آنها را تصویب کرد. اما اکنون آنها در مورد لایحه چهارم که ادامه همان لوایح است، موضع متفاوتی اتخاذ کرده‌اند؟!

آن موقع می‌خواستند با آن در باغ سبز نشان‌دادن به خیال خودشان، روی رئیس‌جمهور آمریکا تأثیر مثبت بگذارند و او را وادار به انعطاف و نرمش کنند، ولی دیدند که نتیجه‌یی نداشت و او ۴روز زودتر از موعد مقرر آمد و خروج آمریکا از برجام و شروع دور جدید تحریمها را اعلام کرد.

بعدا در آستانه اعلام سیاست و استراتژی وزیر خارجه آمریکا هم آمدند با شتاب و با همان خیال، این لایحه را به مجلس بردند و مطهری هم درز داد که دفتر خامنه‌ای پشت تصویب این لایحه است و لاریجانی هم در سخنان کوتاهی در جلسه غیرعلنی لابد همین موضوع را گفت؛ اما به‌نظر می‌رسد که شوک ناشی از اعلام مواضع آمریکا توسط پمپئو خیلی فراتر از انتظار رژیم بود و موجب به هم خوردن تعادل معمولش شده که نشانه‌های آن در جلسه پر تشنج روز اول خرداد مجلس دیده شد و به هر حال بر اثر این کشمکشها دولت و لاریجانی و باندش در مجلس که در این رابطه در کنار دولت قرار داشت، نتوانستند طرح و تصویب لایحه را پیش ببرند و ناچار آن را به دو هفته بعد موکول کردند.

این یک تناقض است که از یک طرف هارت و پورت می‌کنند که آمریکا غلطی نمی‌تواند بکند و نمی‌تواند به ما دستور بدهد و…  از طرف دیگر این لایحه را آورده‌اند که معنی‌اش تسلیم به شروط آمریکا یا دست‌کم مقدمه‌ آن است. ولی چرا به مدت دو هفته مسکوت گذاشته شده؟ چون اگر قصد ایستادگی داشتند باید آن را از دور خارج می‌کردند و منتفی می‌کردند!

اگر هم قصد پذیرش آن را داشتند، باید به ادامه بحث و فحص در مورد آن ادامه می‌دادند. مسکوت گذاشتن و به تأخیر انداختن‌ آن به مدت دو هفته هیچ معنایی جز سردرگمی و وحشت از اتخاذ هر گونه تصمیم قاطع ندارد.

 سردرگمی است که باعث میشود، هنوز روی مذاکره و تعامل با اروپا مایه بگذارند و اظهار امیدواری کنند! چون اروپا که خیلی صریح گفته تضمین نمی‌دهیم و دولتهای اروپایی هم که روی شرکتها هژمونی ندارند و نمی‌توانند داشته باشند.

ظریف گفت: «اروپایی‌ها تعهد داده‌اند که منافع ایران را تضمین کنند، اما مشخص نیست که چقدر بتوانند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کنند، زیرا سهامداران شرکتهای اروپایی، آمریکایی‌ها هستند». و همچنین اضافه کرده بود: «مشخص نیست شرکتهای اروپایی چه مقدار از سران کشورهایشان تبعیت کنند».

خامنه‌ای معتقد است اروپا در این جریان همدست آمریکاست و یک تقسیم نقش بین این دو وجود دارد. می‌گویند اروپا می‌خواهد با حفظ برجام به همان چیزی برسد که آمریکا با نفی برجام می‌‌خواهد برسد.

مهدی محمدی هم در حساب توییترش نوشته چون گلوله‌های آمریکا محدود است، وظیفه اروپا این است که ایران را در سیبل نگه‌دارد، مبادا راه گریزی بیابد.

 ایسنا (۲خرداد ۹۷) نوشته بود به‌رغم برخی از ژستهایی که از سوی اروپایی‌ها صورت می‌گیرد به‌نظر می‌رسد که یک توافق ضمنی پشت پرده بین اروپا و آمریکا جهت ایجاد فشار به ایران صورت گرفته است.

از شرق هم چیزی عایدشان نشد خبرگزاری تسنیم به‌نقل از رویترز، سه منبع آگاه گفتند، یک مقام ارشد شرکت ملی نفت ایران این هفته با خریداران چینی دیدار کرده و از آنها خواسته است تا پس از آغاز تحریم‌های آمریکا خرید نفت خود از تهران را ادامه دهند،؛ اما وی نتوانسته تضمینهای لازم را در این باره از چینیها اخذ نماید.

در مورد روسیه هم رسانه‌های حکومت خیلی صریح گفته‌اند که هیچ امیدی به روسیه ندارند و روسیه را به خنجر زدن متهم می‌کنند و همان‌طور که می‌دانید روسیه دارد در سوریه قالی را از زیر پای رژیم می‌کشد، پوتین گفته است که همه نیروهای خارجی باید از سوریه خارج شوند.

قضیه اینجاست که اگر اروپا باز کم و بیشی بتواند در برابر آمریکا بایستد، چین و روسیه نه توان و نه تمایلی به ایستادن در برابر آمریکا و به خطر انداختن منافع کلان خود با آمریکا به‌خاطر ایران را ندارند و آنها هم مثل اروپا بر شرکتهای خود کنترلی  ندارند و نمی‌توانند آنها را وادار به معامله و شراکت با ایران کنند.

 تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy