۳۰ درصد ساکنان سرپل ذهاب تا کنون مهاجرت کرده‌اند

51
سرپل ذهاب
سرپل ذهاب

سید مجتبی جاسمی عضو شورای شهر سرپل ذهاب:

ظاهرا چند میلیارد تومان هم به هلال احمر داده‌اند که میان زلزله زده‌ها تقسیم شود، اما فعلا هیچ مبلغی توزیع نشده است.

مردم زلزله زده سرپل ذهاب کماکان در کانکس و چادر زندگی می‌کنند. با توجه به گرم شدن هوا و بالا رفتن حرارت در چادر و کانکس مسئولان اعلام کردند به آن‌ها کولر خواهند داد، اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

مشکل اساسی مردم سرپل ذهاب این است که وام ۴۰ میلیون تومانی که وعده داده شده برای ساخت و ساز کافی نیست. به هر خانه تخریبی حدود ۴۰ میلیون تومان وام به صورت قسطی تعلق می‌گیرد در صورتی که فوندانسیون حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه می‌برد.

حالا فرض کنید کسی که هیچ منبع درآمد و حقوقی ندارد چطور می‌تواند با ۴۰ میلیون تومان خانه‌ای ۸۰ تا ۱۰۰ متر بسازد؟ در صورتی که نه قرار است این مبلغ افزایش پیدا کند و نه کسی به زلزله زده‌ها پولی قرض می‌دهد. به همین دلیل عملا کار ساخت و ساز تا اسکلت بندی پیش می‌رود، ولی چون نمی‌توانند ادامه دهند در همان مرحله متوقف می‌شود.

این امر باعث شده که شهروندان سرپل ذهاب خانه‌‎هایشان را نصف قیمت بفروشند و به کرمانشاه مهاجرت کنند.حدود ۳۰ درصد از اهالی سرپل ذهاب به کرمانشاه و شهرهای اطراف مهاجرت کرده اند با گرم شدن هوا مهاجرت بیشتر هم می شود. پیش‌تر اهالی سرپل ذهاب به دلیل جنگ به کرمانشاه مهاجرت کرده و در آنجا ماندگار شده بودند/ایلنا

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy