کره شمالی مانور نظامی جدید کره جنوبی و آمریکا را اقدامی تحریک‌آمیز دانست

49
کره شمالی مانور نظامی جدید کره جنوبی و آمریکا را اقدامی تحریک‌آمیز دانست
کره شمالی مانور نظامی جدید کره جنوبی و آمریکا را اقدامی تحریک‌آمیز دانست

کره شمالی مانور نظامی جدید کره جنوبی و آمریکا را اقدامی تحریک‌آمیز دانسته و تهدید کرده است که دیدار برنامه‌ریزی شده با آمریکا را لغو خواهد کرد. این مانور در آستانه دیدار رهبران دو کشور در سنگاپور انجام می‌شود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار است که روز ۱۲ ژوئن در سنگاپور یک دیدار تاریخی را رقم زنند. اما روشن نیست که با مانور نظامی جدید کره جنوبی و آمریکا چنین دیدار انجام شود. خبرگزاری کره شمالی در واکنش به مانور نظامی اخیر گفته است که آمریکا باید بداند که “بلوای نظامی” چه معنایی برای دیدار برنامه‌ریزی شده دارد.

این خبرگزاری هم‌چنین از قول کیم کیه گوان، معاون وزیر خارجه کره شمالی گفته است که در چنین وضعیتی خلع سلاح اتمی کشورش بی‌معنی است.

مانور نظامی دو هفته‌ای “مکس تاندر” از روز ۱۱ مه شروع شده و تا ۲۵ مه جریان دارد. در این مانور به گزارش کره جنوبی ۱۰۰ جت جنگی شرکت دارند. قرار بود امروز (چهارشنبه ۱۶ مه) سیاسمتداران بلندپایه‌ای از کره شمالی و جنوبی با یکدیگر دیدار کنند که این دیدار از سوی کره شمالی لغو شد. در این دیدار قرار بود که مبانی یک صلح پایدار مورد مذاکره قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:کره شمالی و کره جنوبی بر سر آغاز مذاکرات توافق کردند

کاخ سفید به برخورد کره شمالی با خونسردی واکنش نشان داده و سخنگوی آن اعلام کرده است که هم‌چنان در حال ادامه تدارک برای دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون است. او اضافه کرده است که این مانور به هیچ‌وجه یک اقدام تحریک‌آمیز نیست و آمریکا در بسیاری نقاط جهان دست به انجام مانورهای نظامی می‌ِزند.

کانال ما

https://t.me/Iran_news_ajancy