اراس حبیب کریم الفیلی که هم اکنون در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا است را بشناسید

107
اراس حبیب کریم الفیلی که هم اکنون در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا است را بشناسید
اراس حبیب کریم الفیلی که هم اکنون در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا است را بشناسید

پس از درگذشت احمد الچلبی رئیس حزب کنگره ملی عراق، ریاست حزب را شخصی ناشناس در محافل سیاسی و اجتماعی بر عهده گرفت؛ اما پس از برگزاری شماری از فعالیت‌های ورزشی در بغداد و تاسیس موسسه «اراس حبیب برای توسعه جوانان» نام او به سرعت میان جوانان مشهور شد.

«اراس حبیب کریم الفیلی» رئیس حزب کنگره ملی و مدیر بانک بلاد الاسلامی که نفر چهارم فهرست «النصر» به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، در انتخابات پارلمانی اخیر عراق بود. اکنون نام او و بانکش در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا به اتهام «حمایت از تروریسم» قرار گرفته است.

این تحریم‌ها که سه‌شنبه ۱۵ مه اعمال شد، چهار شخصیت حقیقی به علاوه بانک البلاد عراق را هدف قرار داد. افراد و بانک تحریم شده متهم هستند که میلیون‌ها دلار از اموال سپاه پاسداران را به حزب‌الله لبنان حواله کرده‌اند. ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران، از جمله تحریم شدگان است.

فراس الجناحی کارشناس سیاسی عراقی در این باره به «العربیه.نت» گفت: «اراس فیلی پس از سال ۲۰۰۳ (سرنگونی نظام صدام حسین در حمله ائتلاف بین‌الملل به رهبری امریکا) مدیر سازمان اطلاعات نظانی در بغداد شد. او پس از آن به وزارت خارجه رفت و در سمت مدیرکل فعالیت کرد. پدرس حبیب کریم در دهه نود قرن گذشته، دبیر سوم حزب دمکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی بود».

الجناحی توضیح داد: «پس از آن‌که حبیب کریم به ایران رفت، اراس با سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران، ارتباط نزدیکی برقرار کرد و توانست به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران نزیک شود. از این رو بانکش در نقل و انتقال اموال سپاه قدس و حزب‌الله لبنان، فعالیت کرد».

در مقابل اراس حبیب کریم با صدور بیانیه‌ای، اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرد و گفت: «این‌ها اتهام‌های سیاسی است که هم‌زمان با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و مشخص شدن راه یافتنم به پارلمان، مطرح شده است».

اراس حبیب تاکید کرد که «اسناد قاطعی» برای رد «اتهاماتی» دارد که او و بانک البلاد الاسلامی را هدف قرار گرفته است. او افزود که اسنادش را به بانک مرکزی عراق ارائه خواهد داد.

اراس حبیب ادامه داده است که «برای روشن شدن حقیقت» اتهامات مطرح شده را از راه همه ابزارهای قانونی فراهم در عراق و ایالات متحده، دنبال خواهد کرد.

کانال ما

https://t.me/Iran_news_ajancy