عذرخواهی، بهانه ای برای تسویه حساب علی مطهری با ولی فقیه پس از برجام

299
آژانس ايران خبر صفحه اصلی سیاسی اجتماعی اقتصادی گوناگون صفحات ویژه تهران تماس با ماما کی هستیم؟ صفحه اصلی سیاسی مقالات عذرخواهی، بهانه ای برای تسویه حساب علی مطهری با ولی فقیه پس... سیاسیمقالات عذرخواهی، بهانه ای برای تسویه حساب علی مطهری با ولی فقیه پس از برجام
آژانس ايران خبر صفحه اصلی سیاسی اجتماعی اقتصادی گوناگون صفحات ویژه تهران تماس با ماما کی هستیم؟ صفحه اصلی سیاسی مقالات عذرخواهی، بهانه ای برای تسویه حساب علی مطهری با ولی فقیه پس... سیاسیمقالات عذرخواهی، بهانه ای برای تسویه حساب علی مطهری با ولی فقیه پس از برجام

به‌دنبال خروج آمریکا از برجام و قرار گرفتن نظام ولایت در وضعیت شکننده‌تر از پیش، میزان تعارض جناح‌های حکومت با هم افزایش یافته است. و هر کدام سعی می‌کنند این شکست را به گردن دیگری بیندازند و تا آنجا پیش می‌روند که خواهان «عذرخواهی» دیگری می‌شوند.

مجلس خبرگان روز ۲۳ اردیبهشت با صدور بیانیه‌یی تلاش کرد نقش خامنه‌ای را در شکست برنامه اتمی لاپوشانی کند. خبرگان  در این بیانیه مدعی شد که خامنه‌ای به‌دلیل پافشاری جناح مقابل ناچار تن به برجام داده است. و از روحانی خواسته بود که برای تحمیل برجام به خامنه‌ای باید «عذرخواهی»‌ بکند.

این بیانیه با اعتراض جناح روحانی مواجه شد و حتی تعدادی از اعضای مجلس گفتند که از صدور چنین بیانیه‌یی مطلع نبوده‌اند. با بالا گرفتن این درگیریها جناح خامنه‌ای ناچار عقب‌نشینی کرد و عنوان بیانیه خبرگان را به «بیانیه رئیس مجلس خبرگان» تغییر داد.

علی مطهری نیز یک بیانیه داد و نوشت:

«لازم است رئیس‌جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که به‌خاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمینهای لازم از ۱+۵ و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیز ایران عذرخواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند».

علی مطهری که با کشف تناقض در اظهارات خبرگان،‌ فرصت را برای تسویه‌حساب مناسب دیده، پای خامنه‌ای را وسط کشیده و خطاب به جنتی نوشته است:

«… در نامه‌یی که در ارتباط با خروج آمریکا از برجام نوشته‌اید، چند نکته قابل تأمل است. در این نامه از طرفی پذیرفته‌اید که برجام با نظر مقام رهبری امضا شده است و از طرف دیگر از رئیس‌جمهور خواسته‌اید که به‌خاطر خسارت‌های وارده ناشی از برجام از مردم عذرخواهی کند. آیا این دو سخن تناقض و احیانا تعریض ناخواسته به مقام رهبری نیست؟

همچنین گفته‌اید در صورت اخذ نشدن تضمینهای جدی و محکم از اروپایی‌ها، خروج از برجام تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلوماسی خواهد بود.

آیا تکلیف شرعی دستگاه دیپلوماسی را جنابعالی تعیین می‌کنید یا مقام رهبری؟ همچنین آیا تکلیف قانونی دستگاه دیپلوماسی را جنابعالی تعیین می‌کنید یا مجلس؟»

علی مطهری ادامه میدهد:

«حقیقت این است که یکی از معضلات کشور ما دخالت نهادهای مختلف در کار یکدیگر است. وظیفه مجلس خبرگان رهبری طبق قانون اساسی، گذشته از انتخاب رهبر در زمان خاص، نظارت بر بقای شرط عدالت در مقام رهبری و نظارت بر دستگاههای زیرمجموعه رهبر است.

ورود به مسائلی مانند برجام و تعیین‌تکلیف برای رئیس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی از وظایف آن مجلس نیست».

خارج از اینکه برجام خواست علی خامنه ای و با اوکی او بوده یا نبوده واقعیتی که در این دو بیانیه رونمایی میشود این است که : اوضاع ولایت چنان وخیم است که معاون رییس جمهور از طریق زدن به رییس مجلس خبرگان به ولی فقیه میزند.

 تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy