شعار مردم عراق در انتخابات: بغداد حره حره ایران برا برا

150

پس از اعلام نتایج اولیه و قرار گرفتن ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدی صدر روحانی شیعه در جایگاه اول، هواداران این روحانی شیعه با تجمع در میدان تحریر در مرکز بغداد و بلند کردن عکس‌های او شعار : «بغداد حره حره ایران برا برا» بغداد آزاده‌ای آزاده‌ای… ایران برو بیرون ایران برو بیرون را سر دادند.

جمعیت بزرگ هواداران صدر در بغداد علیه ایران و فساد اداری وابستگان ایران سر داده و بر استقلال عراق و عدم تبعیت این کشور از سیاست های ایران در منطقه تاکید کردند.

هواداران صدر علیه نور المالکی شعار «بای بای المالکی» را نیز سر دادند . هواداران صدر می گویند نوری المالکی با نشر گفتمان فرقه گرایی وابسته به ایران باعث دو دستگی عراق و تقسیم کشور به دو فرقه شیعه و سنی شد و با بی کفایتی خود و فساد مالی یک سوم عراق را به داعش سپرد.

کمیته عالی انتخابات عراق در ساعات اولیه روز دوشنبه ۱۴ می ۲۰۱۸ اعلام کرد که ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه در استان‌های بغداد، واسط، دیالی، مثنی و ذی‌قار از سایر رقبای انتخاباتی پیشی گرفته است. نتایج نهایی انتخابات در روز سه‌شنبه اعلام خواهد شد.

پیش از این اعلام شده بود که نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات پارلمان عراق در روز یکشبه‌ ۱۳ می ۲۰۱۸ نشان می‌دهد ائتلاف نصر به رهبری حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق ۶۰ کرسی پارلمان این کشور را از آن خود کرد. ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه نیز ۵۱ کرسی به دست آورد.

ائتلاف فتح که شبه‌نظامیان حشد شعبی را در خود دارد، بین ۳۴ تا ۳۹ کرسی کسب کرده و ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری المالکی نیمی از کرسی‌های فعلی خود را از دست داد. پیش‎بینی می‌شود سهم یاران مالکی ۱۸ تا ۲۳ کرسی باشد.

نتایج اولیه شمارش آراء حاکی از آن است جریان حکیم که رهبری آن را عمار حکیم بر عهده دارد بین ۱۷ تا ۲۴ کرسی در پارلمان جدید خواهد داشت.

مدیر کمیته انتخابات عراق اعلام کرد نتایج اولیه شمارش آراء در ساعات آینده به صورت رسمی منتشر خودهد شد.

یک منبع در کمیته انتخابات به رسانه‌های محلی عراق گفت که نتایج اولیه شامل شمارش ۶۰ درصد مجموع آراء خواهد بود و نتایج نهایی روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد.

تا کنون کمیته انتخابات عراق هیچگونه اظهار نظر رسمی درباره نتایج انتخابات پارلمان این کشور اظهار نکرده است و تنها به اعلام این نکته که نسبت مشارکت در این انتخابات ۴۴ درصد مجموع واجدان شرایط است، اکتفا کرد.

رای‌دهندگان و کاندیداها کماکان منتظر اعلام رسمی نتایج انتخابات در عراق هستند تا روند تشکیل حکومت آینده این کشور را آغاز کنند.

ائتلاف سائرون پیش از این اعلام کرد که نتایج اولیه حاکی از پیشی گرفتن ائتلاف نصر به رهبری حیدر العبادی است. این ائتلاف همچنین آمادگی کامل خود برای تعامل و همکاری با سایر نیروهای سیاسی در مرحله پیش روی عراق اعلام کرد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy