قیمت معجزه برجام از جانب اروپا برای ایران چقدر است و به کجا میرسد

49
قیمت معجزه اروپا برای برپا نگه داشتن برجام چقدر است
قیمت معجزه اروپا برای برپا نگه داشتن برجام چقدر است

قیمت معجزه برجام از جانب اروپا برای ایران چقدر است و به کجا میرسد پس از خروج آمریکا از برجام، که رسما پرزیدنت ترامپ آن را به عنوان بدترین معاهده خواند و امضا کرد، اگرچه پرچم سوزانی و سخنرانی روحانی و نفرین‌های شخص خامنه ای را پشت سر داشت و همه در یک نکته آنهم فحاشی، همکار و همفکر و همدست بودند اما بعد از آن جنگ و دعوای جناحی بشدت بالا گرفته است و پس از فروکش کردن آن تب تازه فهمیدند که چه شد.

جناح حسن روحانی بر این باور است که تنها راه نجات برجام، و دست به دامن اروپا شدن است. علی خرم، دیپلومات پیشین ولایت توصیه می‌کند نظام این مسیر را برود؛ چرا که هر چند قیمت آن کوتاه‌آمدن از مباحثی مانند «موشکی و حقوق‌بشر» است، اما «در گفتگو با اروپا» این موضوعات این‌طور نیست که «قابل مدیریت نباشند!» یعنی با پول و حقه و فریب از آن عبور میکنیم. (۲۲اردیبهشت ۹۷)

اما جناح خامنه‌ای رابطه با اروپا را تکرار تجربه شکست‌خورده و فاجعه‌بار برجام می‌داند. چرا که «اروپایی‌ها درصدد دستیابی به همان توافق مکملی هستند که ترامپ هم به‌دنبال آن بود». (وطن امروز- ۲۲ اردیبهشت ۹۷)

اما جدای از جدالهای تشدید‌ شونده جناحی، واقعیت‌بزرگتر این است که نظام ولایی پس از خروج آمریکا از برجام بیش‌از‌پیش در بن‌بست قرار گرفته است.

تنها راهی هم که جلوی پایش هست و می‌تواند از فروپاشی برجام جلوگیری کند، تن‌دادن به سرکشیدن جام‌ز است. یعنی جام زهرهای مرگبار موشکی، منطقه‌یی و همچنین پذیرفتن بازرسی‌های سرزده و بی‌پایان بودن توافق اتمی‌.

همان مسیری که خامنه‌ای آن را «تنزل بی‌پایان» نامید که در نهایت، به نفی حاکمیت نظام ولایت راه خواهد برد!
وقتی موشک و منطقه به کار نباشد سپاه وا میرود بسیج بیشتر از قبل کارت و .. پاره میکند و مردم در خیابان کار نظام ضعیف شده را یکسره میکنند.

کانال ما

https://t.me/Iran_news_ajancy