ولی فقیه پس از حمله موشکی، اکنون نگران افتادن در تله اسراییل است

269
جمهوری اسلامی غلاف کرد، اکنون نگران افتادن ولی فقیه در تله اسراییل هستند
جمهوری اسلامی غلاف کرد، اکنون نگران افتادن ولی فقیه در تله اسراییل هستند

پس از اینکه حمله موشکی پاسدارها به حمله موشکی اسراییل مواجه شد و اسراییل اعلام کرد زیرساختهای ولی فقیه را در سوریه هدف قرار داده است آرمان در مطلبی با عنوان «تله جنگ جولان» نوشت:
خروج ترامپ از برجام، لبخند پوتین به نتانیاهو و حمله به سوریه، احتمال درگیر کردن (جمهوری اسلامی) در یک نبرد نظامی‌ را قوت می‌بخشد…
وقایع گاهی چنان شتاب می‌گیرند که تیزبین‌ترین ناظران هم ممکن است به اشتباه بیفتند. دقیقاً در چنین لحظاتی است که باید زنهار داد و زنهار شنید.
پوتین پیام‌های اطمینان‌بخشی به بنیامین نتانیاهو داده و تأکید کرده است، سیاست روسیه در سوریه همسو با منافع اسراییل در منطقه است…
در کنار حمایت ناگهانی اروپا از اسراییل و محکوم کردن جمهوری اسلامی، نشان می‌دهد که اسراییل تلاش می‌کنند پای (نظام) را در «تله جنگ سوریه» گرفتار کند.

بقیه مطلب را از خود آرمان بخوانید. البته نکته خنده‌ دارش اینکه با وجود حضور امثال حججی ها و قاتل سلیمانی و انواع وحوش و این حضور را مستشاری و موشک پرانی را ابتدا از سمت اسراییل قلمداد میکند! بخوانیم

وقایع گاهی چنان شتاب می‌گیرند که تیزبین‌ترین ناظران هم ممکن است به اشتباه بیفتند. دقیقا در چنین لحظاتی است که باید زنهار داد و زنهار شنید. حمله‌های موشکی به سوریه و متعاقب آن حمله موشکی به اسرائیل و گذر ۲۰ فروند از موشک‌های شلیک‌ شده از گنبد آهنین، در تقارن با دیدار نتانیاهو و پوتین اتفاق می‌افتد. اتفاقات مهمی در سیاست بین‌الملل که با خروج آمریکا از برجام رنگ دیگری به‌خود می‌گیرد. کشمکش‌ها و درگیری در سوریه چند سال است ادامه داشته اما هیچ‌گاه التهاب منطقه چنین بالا نبوده است. خروج آمریکا از برجام و واکنش منفی جهان به این خروج غیرمنطقی، ترامپ و اسرائیل را بهت‌زده کرد.

برنامه ترامپ در ابتدا این بود که می‌تواند از برجام با هزینه ایران خارج شود، اما وقتی اروپا به سخت‌ترین زبان دیپلماتیک واکنش نشان داد، به میدانداری نتانیاهو تلاش می‌کند آینده را به شکل دلخواه درآورد.

در حالی که ایران به صراحت عنوان کرده که در روزهای آینده به زبانی صریح با اروپا مذاکره می‌کند، در حالی که ایران به چیزی کمتر از تضمین‌های واقعی برای ماندن در برجام رضایت نخواهد داد، آینده دلخواه ترامپ و نتانیاهو برهم زدن اجماعی است که بر علیه خروج آمریکا از برجام شکل گرفته و نیز جلوگیری از دیپلماسی فعال ایران در ارتباط با اروپا برای ماندن در توافقنامه‌ای تضمین‌شده.

چنین است که اسرائیل همه تلاشش را به کار می‌برد تا بتواند هم در صف حامیان ایران شکاف ایجاد کند و هم ایران را به واکنشی شتابزده و ترغیب کند و دقیقا از همین رهگذر است که باید دقت بالایی در کار آورد برای کشف بازی نامیمون حریف حوصله داشت. رژیم صهیونیستی در تلاش است که ایران را وارد بازی جنگ کند. چه بسا عبور موشک‌ها از فراز شهرها و رخنه در گنبد آهنین موجب خوشحالی راستگرایان لیکود و جنگ‌طلبان صهیونیست باشد.

سرد و گرم شدن اروپایی!

از لحظه‌ای که همه کشورهای اروپایی درگیر در برجام با یک زبان خشم خود را از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به زبان آوردند تا زمانی که یکی بعد دیگری ایستادند و یک‌صدا ایران را محکوم کردند، فاصله به اندازه‌ای کوتاه بود که هر ذهن آگاهی را به چنین رنگ‌به‌رنگ شدنی حساس می‌کند.

آنهم درست بعد از آنکه اویگیدور لیبرمن در همایش امنیتی در شهر هرتزلیا اسرائیل اظهار می‌کند: اسرائیل همه زیرساخت‌های ایران در سوریه را مورد هدف قرار داد. مطرح کردن زیرساخت‌های ایران در سوریه در حالی اتفاق می‌افتد که ایران از همان اولین روزهای درگیری در سوریه بر حضور مستشاری خود تاکید کرده است. در طول این سال‌ها که دولت سوریه با گروه‌های مسلح تکفیری درگیر بود، هرگاه که اسرائیل فرصتی به دست می‌آورد وارد حریم هوایی سوریه می‌شد و مناطقی را بمباران می‌کرد. در همه این مدت هرگز ایران واکنشی نشان نداد چرا که می‌دانست بازی در سوریه آنقدر پیچیده شده که خویشتنداری در کار آورد. با این همه ماجرای اخیر کم‌کم رنگ دیگری به خود می‌گیرد.

روس‌ها به عنوان یکی از اضلاع مثلثی که با ایران و ترکیه ساخته شده، همکاری‌های استراتژیک با ایران را کنار گذاشته و طرفین را به خویشتنداری توصیه می‌کند! آن هم در شرایطی که در همین موشک‌باران اخیر، ارتش سوریه اعلام کرده که مراکز ارتش اسرائیل در منطقه جولان را بمباران کرده است. به نوشته ایسنا؛ ولادیمیر پوتین پیام‌های اطمینان‌بخشی به بنیامین نتانیاهو داده و از او خواسته از تنش موضع با ایران امتناع کند. پوتین تاکید کرده است، سیاست روسیه در سوریه همسو با منافع اسرائیل در منطقه است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy