تصمیم فرداشب پرزیدنت ترامپ و دو گزینه محتمل که هر دو به سقوط منجر میشود

295
تصمیم فرداشب پرزیدنت ترامپ و دو گزینه محتمل که هر دو به سقوط منجر میشود
تصمیم فرداشب پرزیدنت ترامپ و دو گزینه محتمل که هر دو به سقوط منجر میشود

دوشنبه شب ۱۷اردیبهشت ۹۷ پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد ساعت ۲۲۳۰سه‌شنبه (به وقت ایران) تصمیم خود درباره توافق اتمی با رژیم ایران (برجام) را اعلام خواهد کرد.

حال ببینیم سرنوشت برجام و پیامدهای مسیرهای احتمالی و گزینه‌های محتمل چیست؟

در کلی‌ترین صورت، پرزیدنت ترامپ یا از برجام خارج خواهد شد، یا تمدید تعلیق تحریمها را امضا کرده، و برجام ادامه خواهد یافت. پیآمد هر کدام از ۲گزینه، بر روی رژیم چیست؟

گزینه اول: خروج آمریکا از برجام:

اگر (آمریکا) از برجام خارج شود، یعنی جمهوری اسلامی شروط آمریکا برای ترمیم برجام را نپذیرفته است.

در این صورت تمامی تحریمهای پیش از برجام که از سوی آمریکا اعمال شده بود، باز خواهد گشت. پیآمد این وضعیت برای جمهوری اسلامی، بازگشت به شرایط «خفگی» است؛ یعنی بازگشت تمامی تحریمهای نفتی، بانکی، کشتی‌رانی، بیمه و… در این وضعیت حتی اگر کشورهای اروپایی هم از برجام خارج نشوند، هیچ شرکت اروپایی حاضر به معامله با ایران نخواهد بود؛ چرا که بر اساس تحریمهای آمریکا، بی‌درنگ خود آن شرکت مورد تحریم و جریمه‌های سنگین آمریکا قرار خواهد گرفت.

بنابراین خروج از برجام = خفگی رژیم

گزینه دوم: عدم خروج آمریکا از برجام:

اگر پرزیدنت ترامپ از برجام خارج نشود، معنایش این است که جمهوری اسلامی به خواسته‌های آمریکا تن داده است. (تعلیق برنامه موشک بالستیک-بازرسی‌های سرزده از تمامی اماکن نظامی و…-برداشتن محدودیت زمانی برای پایان برجام-توقف دخالت منطقه‌یی نظام)

حتی شاید این تن‌دادن به‌صورت مخفیانه بوده باشد. (مثلاً در جریان سفر اخیر ظریف به آمریکا)

پیامدهای این وضعیت را خامنه‌ای روز ۲۵خرداد ۹۵با عنوان «تنزل بی‌پایان»، ترسیم کرد: «این تنزل پایانی ندارد همان‌گونه که اکنون بعد از موضوع هسته‌‌یی، موضوع موشکی را پیش کشیده‌اند، بعد از موشک، نوبت به حقوق‌بشر می‌رسد، بعد از حقوق‌بشر، موضوع شورای نگهبان، سپس موضوع ولایت فقیه و در نهایت قانون اساسی و حاکمیت اسلام (نظام) مطرح خواهد شد!».

بنا بر این، هر دو مسیر مانند یک دوراهی در برابر نظام است. یک دوراهی در کوهستانی صخره‌ای. یک مسیر مستقیم به پرتگاه می‌رود؛ (خفگی) مسیر دیگر با کمی پیچ و خم؛ (تنزل بی‌پایان) آنهم به پرتگاه میرسد.

اما نهایت هر دو برای حکومت ولایی، پرتگاه مرگ است! و دیگه تمومه ماجرا.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy