سیاست‌های عجولانه در خصوص فیلتر تلگرام ناشی از ترس عوامل حکومت است

83
سیاست‌های عجولانه در خصوص فیلتر تلگرام ناشی از ترس عوامل حکومت است
سیاست‌های عجولانه در خصوص فیلتر تلگرام ناشی از ترس عوامل حکومت است

حسن روحانی در یک پست اینستاگرامی‌ ادعا کرد که دولت موافق فیلتر تلگرام نبوده و توپ را در زمین خامنه‌ای انداخت. اما روز یکشنبه علی ساری، عضو فراکسیون امید مجلس، اعلام کرد که قوه قضاییه بنا بر تصمیم شورای فضای مجازی، تحت ریاست روحانی، حکم مسدودسازی تلگرام را صادر کرده است.

درست۲هفته قبل از قیام سراسری دیماه ۹۶ که حاصل آن هشتگ‌های پشیمانی از روحانی و شعار “اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا” بود، روحانی در نمایشی از وزیر امنیتی ارتباطات قول گرفت که دستش روی دکمه فیلترینگ نرود. اما این قول بیش از ۲هفته دوام نیاورد و هراس از قیام مردم، به فیلتر تلگرام منجر شد.

اما اندکی پس از سرکوب وحشیانه قیام، عوامل حکومت، تلگرام را رفع‌فیلتر کردند؛ رفع‌فیلتری که به‌درستی، عقب‌نشینی نظام در اثر فشارهای اجتماعی تعبیر شد.

سیاست‌های عجولانه و ناشی از ترس عوامل حکومت در خصوص تلگرام، این بار اما به شعله‌ور شدن آتش اختلاف میان آنها و علنی‌تر کردن تنشهای پشت‌پرده منجر شد. سیاست‌هایی که نشان از تشویش و اضطراب عناصر درون حکومت دارد؛ وگرنه چه تحلیلی جز نگرانی از فروپاشی می‌توان داشت که باعث شده، نهاد شورای عالی فضای مجازی که ریاست آن برعهده روحانی است و وزرایش نیز عضو این شورا هستند، فیلترینگ را قانونی و لازم‌الاجرا بداند و خود او آن را غیرقانونی بخواند!

کنایه روحانی به ولی‌فقیه، با هجمه مستقیم کاربران توئیتر علیه خود او مواجه شده است؛ کاربران توئیتر با «دروغگو» لقب‌دادن روحانی، بار دیگر نسبت به فریب‌کاریهای روحانی ابراز انزجار کردند.

فریبکاری روحانی در مخالفت دولتش با فیلتر تلگرام، آنجایی نمایان شد که اعضای هیأت دولت و وزرا ۲هفته قبل از دستور فیلتر تلگرام با خروج دسته‌جمعی از این پیام‌رسان و اعلام حمایت از پیام‌رسانهای ایرانی فعالیت خود در این پیام‌رسان خارجی را مسدود کرده بودند.

جلودار این حرکت نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، بوده است که در ابلاغیه‌‌یی الزامی نه‌تنها دولت و دستگاههای دولتی بلکه سایر قوا و دستگاههای زیرمجموعه را ملزم به خروج از تلگرام می‌کرد.

چند روز قبل، مشاور روحانی حسام‌‌الدین آشنا، در توئیتر خود درباره قطع همکاری دولت با تلگرام گفت: “مجوز استقرار سرور‌های شبکه توزیع محتوای پیام‌رسان تلگرام(CDN) در ایران لغو شده است و ترافیک این پیام‌رسان تنها از طریق «ارتباطات بین‌المللی کشور» راهیابی خواهد شد. این تسهیلات حاصل یک توافق مشروط بود حالا که مؤسس تلگرام به تعهداتش عمل نکرده است، دلیلی برای ادامه آن باقی نمی‌ماند».

آذری جهرمی، وزیر امنیتی ارتباطات، در پاسخ به سؤالی که تلگرام در آستانه سال جدید فیلتر می‌شود یا خیر، گفته بود: «بستگی به همکاری تلگرام با قوانین جمهوری اسلامی دارد».

داود محمدی، نماینده مجلس و از حامیان روحانی، درباره نگرانیهای امنیتی وی گفته است: «رئیس‌جمهور تصریح کرد که در حوزه امنیتی تلگرام دارای اشکالاتی برای کشور ماست که طبیعتاً ما برای تداوم امنیت در کشورمان و همچنین تداوم حرکتهای اقتصادی باید راه‌کارهای مناسب هم داشته باشیم. لذا مسأله فیلترینگ تلگرام باید به‌صورت همه‌جانبه بررسی شود».

این وضعیت رئیس جمهور حسن روحانی است که نمیداند الان کدام مسئله را جمع کند تلگرام را یا برجام را یا اعتراضات رشد یابنده مردم را این در حالیست که ترامپ هم فردا سه شنبه حرفش را سربرجام میزند!

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy