هشدار – زندانیان سیاسی ایران همگی در معرض سرطان هستند

115
هشدار - زندانیان سیاسی ایران همگی در معرض سرطان هستند
هشدار - زندانیان سیاسی ایران همگی در معرض سرطان هستند

زندانیان سیاسی ایران همگی در معرض خطر بیماری سرطان هستند. داروهایی که توسط سپاه برای گرفتن اعترافات اجباری به زندانیان خورانده و یا تزریق میشود و تداوم نگهداری آنها در شرایط هولناک زندانهای مختلف از زندان اوین گرفته تا رجایی شهر و زاهدان و ارومیه و کارون و قرچک و … باعث میشود که زندانیان به بیماریهایی مبتلا شوند ولی پس از آن زندانبانان به دلایل واهی از بهبود زندانیان جلوگیری میکنند.

به زندانیان سیاسی اجازه مداوا نمیدهند. یا پزشک زندان اجازه خروج زندانی را از زندان برای مداوا نمیدهد و یا خود سپاه از انتقال زندانی به بیمارستان جلوگیری میکند علیرضا رجایی به همین دلیل گونه و یک چشم و فکش را به دلیل اینکه دیر اقدام شده بود از دست داد.

هم اینک زندانی سیاسی آرش صادقی، هم به همین وضعیت دچار شده است او  به دنبال محرومیت از رسیدگی درمانی و تداوم نگهداری در شرایط نامساعد زندان رجایی شهر به بیماری «کولیت زخمی» یا «کولیت اولسروز» مبتلا شده است.

تارنگار حقوق بشر در ایران، مینویسد: ضابطین سپاه همچنان با درمان آرش صادقی در مراکز درمانی تخصصی مخالفت می‌کنند؛ این در حالی است که وضعیت این زندانی سیاسی در شرایط زندان رجایی شهر بحرانی است و پزشکان هشدار داده‌اند خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

گفتنی است که آرش صادقی به نیاز به رژیم غذایی سالم دارد اما کیفیت غذای زندان رجایی اسفناک است و این مسأله باعث گشته که مشکلات گوارشی وی تشدید گردد.

شایان ذکر است که آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy