عفو بین الملل:حجم بی‌عدالتی در پرونده رامین حسین پناهی از آغاز تا امروز نفس‌گیر بوده است

90
عفو بین الملل:حجم بی‌عدالتی در پرونده رامین حسین پناهی از آغاز تا امروز نفس‌گیر بوده است

عفو بین الملل اعدام رامین حسین پناهی را قویا محکوم کرد و نوشت :حجم بی‌عدالتی در پرونده رامین حسین پناهی از آغاز تا امروز نفس‌گیر بوده است.

سازمان عفو بین الملل :«حجم بی‌عدالتی صورت گرفته در پرونده رامین حسین پناهی از آغاز تا امروز نفس‌گیر بوده است. آثار شکنجه گفته شده که در زمان محاکمه بر بدن او مشهود بوده است و او در محاکمه‌ای که کم‌تر از یک ساعت طول کشیده به اعدام محکوم شده است.»

عفو بین الملل روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت در بیانیه ای از مقام های ایران خواسته است که اجرای قریب الوقوع حکم اعدام رامین حسین پناهی، مرد ۲۲ ساله کرد ایرانی، را متوقف کنند.

عفو بین الملل می گوید، قرار است روز پنجشنبه حکم اعدام رامین حسین پناهی به اتهام «قیام مسلحانه» علیه حکومت جمهوری اسلامی اجرا شود، این در حالی است که او در دادگاهی ناعادلانه به این حکم محکوم شده و دادگاه به شکایت رامین حسین پناهی درباره شکنجه در دوران بازداشت توجهی نکرد.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات عفو بین الملل در امور خاورمیانه در این زمینه گفته است، پرونده رامین حسین پناهی از آغاز تا پایان نمونه ای از سقوط نفسگیر عدالت است. او درحالی در دادگاه حاضر شد که آثار شکنجه بر بدنش مشخص بود و در دادگاهی به مدت کمتر از یک ساعت به اعدام محکوم شد.

این مقام عفو بین الملل اضافه کرده است: رامین حسین پناهی در طول دوران بازجویی ضمن عدم دسترسی به وکیل وخانواده اش از دسترسی به شواهد و مدارکی که علیه او اقامه شده، نیز محروم بود.

فیلیپ لوتر تاکید کرده است: مقام های اطلاعاتی ایران با زیرپا گذاشتن قوانین دادرسی، رامین حسین پناهی را تحت فشار گذاشته تا در مقابل لغو حکم اعدام به «اعترافات ساختگی» تلویزیونی تن در دهد، اما خودداری وی از چنین امری باعث شد تا او را با نگهداشتن در انفرادی تحت فشار و رنج بیشتر قرار دهند.

به گفته اقوام زندانی سیاسی رامین حسین پناهی؛ این زندانی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان سنندج منتقل شده و قرار است روز پنج شنبه ۱۳اردیبهشت ماه؛ اعدام شود.

رامین حسین پناهی در روز دوم تیرماه سال ١٣٩٦ از سوی نیروهای امنیتی حکومت بازداشت شد.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۵ بهمن ۹۶ در حالی که تنها یک جلسه‌ی دادگاهی برای او برگزار شده بود، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی جنایتکار سعیدی و یکی دیگر از قضات به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در یکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد.

او تمامی اتهام‌های انتسابی به خود از قبیل مشارکت در نبرد مسلحانه را رد کرده است. این حکم  به تایید دیوان عالی  جمهوری اسلامی رسیده است.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل حسین‌پناهی می‌گوید موکلش هنگام دستگیری بیهوش و زخمی بوده و اصلا در درگیری دخالت نداشته است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy