در روز جهانی کارگر به کارگران ایران مجوز راهپیمایی ندادند

58
در روز جهانی کارگر به کارگران ایران مجوز راهپیمایی ندادند
در روز جهانی کارگر به کارگران ایران مجوز راهپیمایی ندادند

کارگران ایرانی در روز کارگر مجوزی برای راهپیمایی نگرفتند اما کارگران به صورت خودجوش در خیابان کارگر و حافظ به سمت خانه کارگر حرکت کردند. کارگران در مقابل مجلس هم به دعوت تشکل‌های مستقل کارگری تجمع کردند.

عدم صدور مجوز قانونی برای تظاهرات کارگران نتوانست جلوی تجمع و راهپیمایی کارگران ایرانی در روز جهانی کارگر را بگیرد. کارگران در تهران از خیابان کارگر و خیابان حافظ به سمت ساختمان تشکیلات مرکزی خانه کارگر واقع در خیابان ابوریحان حرکت کردند و مراسم خود را برگزار کردند.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در اعتراض به این مسئله با تشریح شرایط سخت کارگران در کشور گفت: «این چه منطقی است که به کارگران در روز خودشان؛ مجوزی برای راهپیمایی و بیان خواسته‌ها و مطالباتشان نمی‌دهند.»

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران پس از پایان تجمع از مقابل خانه کارگر به سمت جمهوری به راه افتادند. این کارگران که پلاکاردهایی با عنوان “سفره کارگر خالی است هنوز” و “افزایش مناطق آزاد؛ افزایش بیکاری کارگران” را در دست داشتند، شعارهایی ازجمله “درود بر کارگر، مرگ بر ستمگر”، “وزیر بی‌کفایت نمی‌خواهیم” و “کارگر خارجی اخراج باید گردد” سردادند.

در پایان تجمع روز جهانی کارگر، قطعنامه‌ای صادر شد که در آن بر مطالبات اصلی کارگران تاکید شده است.

فراخوان تشکل‌های مستقل کارگری در مقابل مجلس

کارگران صبح روز سه‌شنبه (۱۱ اردیبهشت/ اول مه) در مقابل مجلس شورای اسلامی هم تجمع کردند. در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، صدها نفر از کارگران و بازنشستگان حضور داشتند.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین سلاح کارفرما، تفرقه کارگران است

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم خبر داده که تجمع کارگران شاغل و بازنشسته تهران در مقال مجلس شورای اسلامی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر برگزار شد. به گفته این اتحادیه تجمع در مقابل مجلس به فراخوان پنج تشکل مستقل کارگری و گروه اتحاد بازنشستگان صورت گرفته است. کارگران تظاهر‌کننده در مقابل مجلس شعارهایی نظیر “نان مسکن آزادی حق مسلم ماست”، “حقوق های نجومی فلاکت عمومی” و “کارگر معلم دانشجو اتحاد اتحاد” سر دادند.

علاوه بر تهران در سایر شهرهای ایران هم اجازه برگزاری روز جهانی کارگر به کارگران داده نشده است.

عکس و فیلمهای بیشتر به مناسبت روز جهانی کارگر را در تلگرام ما دنبال کنید

http://t.me/Iran_news_ajancy

.