هشدارها و سیگنال‌های ناامیدی از صدر تا ذیل نظام در ترس واضح از آینده

186
هشدارها و سیگنال‌های ناامیدی از صدر تا زیر نظام در ترس واضح از آینده
هشدارها و سیگنال‌های ناامیدی از صدر تا زیر نظام در ترس واضح از آینده

روحانی دیروز یکشنبه ۹اریبهشت ۹۷ در حالیکه کمتر از ۲هفته به پایان ضرب‌الاجل باقی‌مانده است، به‌طور مشخص از ناامیدی صحبت کرد ، ناامیدی که یک مشکل فراگیر نظام است و این روزها به کد مشترک رسانه‌ها و کارگزاران تبدیل شده است. برخی در جنگ درونی می‌گویند جناح رقیب در پی ناامید کردن برای تخریب طرف مقابل است و برخی دیگر این را توطئه دشمن می‌خوانند.

بعنوان مثال روحانی گفت: «یک توطئه دشمنان ما امروز علیه ایران ایجاد یاس و ناامیدی برای آینده کشور ما هست حالا آن آقایی که در آمریکا هست اخیراً هم یک سمتی بهش دادن… و نسبت به ایران هم همیشه بد حرف میزنه از مدتی پیش شروع کرده که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سال انقلاب خودش رو نخواهد دید».

منظور روحانی، نگرانی از سرنوشتی است که در انتظار حکومت است. به‌ویژه بعد از سفر ماکرون و مرکل به آمریکا و نتایجی که اعلام شده، این ناامیدی درون نظام بسیار شدیدتر شده است.

بعد از سفر ماکرون و مرکل به آمریکا تفسیرهای مختلفی چه مبنی بر این‌که آمریکا در برجام خواهد ماند یا از برجام خارج خواهد شد، مطرح شده است. پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا هم دیروز گفت موضوع در دولت آمریکا در دست بررسی هست و هنوز تصمیم‌گیری نهایی صورت نگرفته و منتظر پیشرفت کار با کشورهای اروپایی هستند.

اما آن‌چه مهم است و باعث نگرانی حکومتیان می‌شود این است که هر کدام از ۲شق عملی شود، دردناک است. چه خارج شدن آمریکا از برجام و چه آن‌چه اروپاییها می‌گویند، یعنی قرارداد اصلاحی با ۴بند از جمله توقف فعالیتهای موشکی و دخالتهای منطقه‌یی و خارج شدن از سوریه.

مفهوم این وضعیت، تنها انتخاب بین «بد» و «بدتر» است. این وضعیت شاخص خیلی برجسته‌‌یی از جانب جمهوری اسلامی دارد.

اگر گزینه‌یی که اروپا برای نجات برجام ارائه می‌کند برایش ضربه نبود، یک ماه پیش در سفر لودریان به تهران، باید می‌پذیرفت. چون بهترین نقطه همان وقت بود که شدت ضربه و فشار را تا حد ممکن پایین بیاورد. چون طرف مقابل رفته بود که در مقابل کوتاه‌ آمدن جمهوری اسلامی از موشکی و منطقه و غروب برجام و بازرسی‌های سرزده، دست ماکرون را در سفر به آمریکا پر کند تا آمریکا هم گزینه خروج از برجام را کنار بگذارد.

اما اکنون در حالی‌که تنها ۱۲روز به سرآمد تعیین‌تکلیف برجام مانده، دیگر فرصتی باقی نمانده و موضوع تنها ابلاغ است.

در این میان ۲اتفاق دیگر هم به این ناامیدی ضریب می‌زند. یکی تصویب لایحه تحریمهای جمهوری اسلامی با رأی قاطع به‌خاطر نقض حقوق‌بشر و گروگان‌گیری در مجلس نمایندگان آمریکاست.

و دیگری سفر پمپئو به بلژیک (بلافاصله بعد از تاییدش در سنا) که در آنجا هشدار داد که با توجه به این‌که تا الآن برجام ترمیم نشده، اگر وضعیت ادامه پیدا کند احتمالاً رئیس‌جمهور از برجام خارج خواهد شد.

شنبه ۸اردیبهشت هم وزیر خارجه آمریکا به عربستان سفر کرد و تأکید کرد که موضوع اصلی دیدارش با وزیر خارجه عربستان، برجام است.

بنابراین روشن است که زنجیره‌یی از فشار و انزوا است که پیاپی در حال تنگ‌تر شدن بر گردن جمهوری اسلامی است.

اضافه بر این و به‌عنوان بحران مهم‌تر و مبنایی‌تر وضعیت اقتصادی، محاصره حاکمیت توسط مردم، گسترش روزافزون اعتراضها و ارتقا شعارها و تشدید وضعیت انفجاری جامعه در بحران خارجی ضرب شده، نظام ولایت فقیه را بیش‌از‌پیش تضعیف می‌کند.

فضای ناامیدی به قدری جدی است که طی ۲-۳روز اخیر، هشدارهای عجیبی از درون رژیم داده می‌شود.

جوادی آملی: مردم اگر قیام کنند همه ما را به دریا می‌ریزند.

منتظری، دادستان کل، می‌گوید ولایت‌فقیه هدف حمله دشمن قرار گرفته، بعد هم اضافه می‌کند که حتی در حوزه علمیه قم هم عده‌یی در پی نفی ولایت‌فقیه هستند.

فاضل میبدی : «میشه با اقدامات امنیتی و قضایی (سرکوب) آتشهای آشکار رو موقتاً فرونشاند؛ اما آتش عظیم نهفته در جامعه را نمی‌شود خاموش کرد و وقتی زبانه بکشد، کل نظام مانند ساختمان پلاسکو فرو خواهد ریخت».

این هشدارها و ابراز وحشتها، ناشی از ۲فشار شدید خارجی و داخلی است که گلوی جمهوری اسلامی را می‌فشارند و در هم ضرب می‌شوند.

به همین دلیل است که روحانی پیاپی انگشت بر «ناامیدی» می‌گذارد و نگرانی‌اش را از آینده نظام به‌وضوح ابراز می‌کند. اما همه اینها قبل از حمله مجدد امروز به پایگاه‌های سپاه پاسداران و کشته شدن تعدادی از شبه نظامیان تحت امر قاسم سلیمانی در سوریه بود! این یکی دیگرخیلی نا امیدهای سپاه را ناامیدتر و ریزش درون را بیشتر میکند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy