وزیر خارجه آمریکا بر مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی تاکید کرد

53
وزیر خارجه آمریکا بر مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی تاکید کرد
وزیر خارجه آمریکا بر مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی تاکید کرد

وزیر خارجه آمریکا که به اسرائیل سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو فعالیت‌های ایران در منطقه را به شدت نگران کننده خواند.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۹ اردیبهشت در ملاقات با آقای نتانیاهو اعلام کرده است که ایالات متحده عمیقا نگران جاه طلبی جمهوری اسلامی ایران برای تسلط بر منطقه است.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه بیشتر گفتگوهایش با آقای نتانیاهو بر مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی متمرکز بوده است، گفت: «همکاری با متحدان نزدیک آمریکا مانند اسرائیل در تلاش ما برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و مخرب ایران در سراسر منطقه و همچنین سراسر جهان‌، حیاتی است.

ما عمیقا از تهدیدهای فزاینده خطرناک ایران علیه اسرائیل و منطقه و قصد ایران برای سلطه بر منطقه نگرانیم.»

آقای پمپئو اضافه کرد: «آمریکا در این جنگ در کنار اسرائیل می‌ایستد و قویا، از حق حاکمیت اسرائیل در دفاع از خود، حمایت می کند. درباره برجام باید بگویم که پرزیدنت ترامپ واقعا ، موضوع را روشن کرده است.

این توافق نقایص بسیاری دارد و پرزیدنت دولت را مامور کرده است که آن را اصلاح کند و به صراحت گفته است که اگر اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.»

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در تل آویو ملاقات کرد.

نخست وزیر نتانیاهو انتصاب ایشان در پست وزارت خارجه را تبریک گفته و ادامه داد: “این باعث افتخار ما است که در نخستین سفر خارجی خود به اینجا آمده اید”.

نخست وزیر اسرائیل نیز گفتگو با آقای پمپئو در باره نقش تهاجمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه را سازنده توصیف کرد.

آقای نتانیاهو گفت: «من از رهبری پرزیدنت ترامپ و موضعش برای جلوگیری از تولید سلاح‌های اتمی در ایران قدردانی می‌کنم. من از پرزیدنت ترامپ و موضع شما برای مهار فعالیت‌های تهاجمی ایران در منطقه قدردانی می‌کنم.

تهاجم ایران از زمان امضای توافق اتمی، چند برابر شده است.

برخی فکر می کردند تهاجم ایران در نتیجه امضای توافق کاهش می یابد، اما عکس آن رخ داد و ایران تلاش کرده است کشور پس از کشور را بگیرد. باید ایران را متوقف کرد. تلاشش برای بمب اتمی را باید متوقف کرد. تهاجمش باید متوقف شود و ما متعهدیم در کنار هم این کار را انجام دهیم.»

آقای پمپئو درباره تغییر برجام گفت که اصلاح این توافق بدین معنی‌ست که باید توقف رفتار بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در آن گنجانده شود.

او گفت: « بخشی از استراتژی جامع پرزیدنت ترامپ در قبال ایران، مقابله با مجموعه گسترده ای از تهدیدهای غیراتمی ایران است؛ مانند برنامه موشکی آن ، حمایتش از حزب الله ، اعزام هزاران ستیزه جوی نیابتی به سوریه و کمک به شورشیان حوثی در یمن.

ما با متحدان نزدیک آمریکا، مانند اسرائیل برای مقابله با نفوذ مخرب ایران در منطقه، از نزدیک همکاری می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که سیاست آمریکا در قبال سوریه تغییر نکرده است.

او گفت: «وقتی ایران از رژیم وحشی اسد حمایت می‌کرد، اولویت آمریکا شکست داعش بود و همچنین کاهش تنش، جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی و تضمین ارسال کمک‌های نوع‌دوستانه و نهایتا ، حمایت از تلاش سیاسی برای حل بحران در سوریه.

استراژی ما برای تحقق این اهداف تغییر نکرده است.»

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy