در حالیکه پوتین به اجلاسیه سران عرب پیام همکاری داد، وزارت خارجه ایران جلسه را بی ارزش توصیف کرد
در حالیکه پوتین به اجلاسیه سران عرب پیام همکاری داد، وزارت خارجه ایران جلسه را بی ارزش توصیف کرد

بیست ونهمین اجلاسیه سران عرب در ظهران عربستان برگزار شد. تحلیلگران سیاسی امور منطقه اهمیت زیادی برای اجلاس یک روزهٔ سران عرب و بیانیهٔ پایانی آن قائل شدند. عواملی که موجب شد این کنفرانس تا این اندازه حائز اهمیت شناخته شود، از جمله عبارتند از:

۱- این اجلاس در عربستان و به ریاست پادشاه عربستان برگزار شد . عربستان در رأس ائتلاف علیه ایران و دخالتهایش در منطقه قرار دارد و تا یک سال آینده ریاست نوبه‌یی جامعهٔ عرب را به عهده خواهد داشت.

پادشاه سعودی در سخنان افتتاحیه خود، با اشاره به دخالت‎های ایران در منطقه از جامعه جهانی خواست تا در برابر رفتار ایران در منطقه موضعی محکم اتخاذ کند.

۲- بیانیهٴ پایانی عمدتاً روی ایران و نقش مخرب آن در منطقه متمرکز بود.

۳- احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب هم در صحبتهایی مشابه با ملک سلمان، ایران را مسئول ناامنی و مشکلات در یمن دانست و از کشورهای عربی خواست: «اقدامات مخرب ایران از طریق حوثی ها» را محکوم کنند.

۴- پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در پیامی به سران کشور‌های عرب حاضر در نشست عربستان اعلام کرد، کشورش آماده همکاری با اتحادیه عرب برای تضمین امنیت در خاورمیانه است.

۵- و بالاخره و شاید از همه مهمتر این‌که این اجلاس در شرایط بسیار حساس و تعیین‌کننده‌یی برای ایران تشکیل شد. شرایطی که ایران از سویی با وضعیت انفجاری داخلی و از سوی دیگر با نزدیک شدن به پایان مهلت ۱۲۰روزهٴ آمريکا بر سر برجام و انزوا و محاصره بر سر سوریه و جنایات ارتکابی در آن، قرار گرفته است.

در بیانیه پایانی اساساً حول محکومیت دخالتهای ایران در کشورهای منطقه و محکومیت قاطع جنایت شیمیایی در سوریه متمرکز است.

در نشست سران اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در هدف قرار دادن عربستان سعودی با موشکهای بالستیکی و کشتار یمنی‌ها و تجهیز نیروهای یمنی به موشکهای بالستیک توسط  ایران محکوم شد؛ و از جامعه بین‌الملل خواسته شد که تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک موضعگیری ضعیف این بیانیه را بی‌ارزش و کذب قلمداد کرد و گفت:

«سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ همگرایی هر چه بیشتر و احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها به‌ویژه همسایگان و رعایت حسن همجواری استوار بوده و انتظار دارد کشورهای منطقه ضمن حفظ احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر بر طبل اتهامات و ادعاهای واهی نکوبند و واقع بینی، تعامل، تامل، منطق، گفتگو و حسن نیت و آینده نگری را برای کاستن از تنش‌ها و نگرانیهای بی‌حاصل و اتخاذ تدابیر لازم جهت اقدامات اعتماد ساز و ثبات بخش سرلوحه سیاستهای خود قرار دهند».

دلیل این موضع ضعیف چیزی نیست جز اینکه از یک سو در برابر مطالبات مردم و اقشار محروم در بن‌بست قرار گرفته است و همزمان با این وضعیت به روزهای پایانی مهلت ۱۲۰روزهٔ آمریکا در مورد برجام نیز نزدیک می‌شود.

بهرام قاسمی در نشست خبری صبح دوشنبه، درباره موضوع مطرح شده در خصوص اصلاح برجام توسط آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اظهار داشت: «من از تعداد نشستهای برخی کشورهای اروپایی با آمریکا اطلاعی ندارم و موضوعات مورد بحث آنها را نمی‌دانم ولی برجام موضوعی است میان ایران و گروه ۱+۵و مطالب عنوان شده در رسانه‌ها سندیت ندارد و گمانه زنی است».

مذاکراتی که قاسمی در بارهٔ آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد شامل ۴مقوله است.

– آزمایشهای موشک بالستیک رژیم ایران و رفتار بی‌ثبات کننده آن در منطقه.

– همچنین بازرسیهای سایتهای مظنون اتمی و به‌اصطلاح غروب مقرراتی که به تدریج به ایران اجازه می‌دهد کار اتمی به‌عنوان بخشی از این توافق را بعد از سالها پیش ببرد.

– دو مقام ارشد آمریکا گفتند طرفهای مذاکره حول برنامه موشکی ایران و بازرسیها به توافق نزدیک شده‌اند و مذاکرات ادامه دارد.

– همچنین فعالیتهای بدخواهانه ایران شامل حمایتش از حزب‌الله لبنان و بشار اسد سوریه و شورشیان حوثی در یمن در نشست جداگانه‌یی مورد بحث قرار گرفته است.

مهدی مطهرنیا یک کارشناس حکومتی ۲۵ فروردین گفت: این شرایط را به توفان تشبیه می‌کند و می‌گوید کلاه خودمان را سفت باید بچسبیم که این توفان آن را نبرد.

صفایی فراهانی از نمایندگان سابق مجلس ۳۰فروردین گفت: «یک طرف، مطالبات مردم قرار دارد و یک طرف، بازی سیاست؛ معادله مشخص است؛ اما وقتی پای راه‌حل وسط کشیده می‌شود همین معادله ساده از هر چه معادله چند مجهولی است سخت‌تر می‌شود و کار را به جایی می‌رساند که در میان اعتراضات مردم شعار عبور از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به گوش می‌رسد».

و فرمانده سپاه به خلاصه ترین بیان گفت: «در چهلمین سال انقلاب دشمنان این انقلاب بسیج شده‌اند تا با ایجاد ناامیدی و یأس به انقلاب ضربه بزنند».

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy