تئوری انحصار بازار آزاد ارز، استراتژی شخص خمینی ۴۰سال پول تروریسم را فراهم کرد

108
تئوری دونرخه کردن ارز، استراتژی شخص خمینی 40سال پول تروریسم را فراهم کرد
تئوری دونرخه کردن ارز، استراتژی شخص خمینی 40سال پول تروریسم را فراهم کرد

از ابتدای تشکیل جمهوری اسلامی، خمینی بازار ارز را به‌طور انحصاری در اختیار خود قرار داد و برای شروع ارز دونرخه را اعلام کرد. (نرخ رسمی و نرخ بازار آزاد ارز) تئوری دونرخه کردن برابری ارز خارجی با ریال ایران، فقط برای غارت و چپاول ثروت و دسترنج مردم ایران با یک کلاهبرداری بود و نه هیچ چیز دیگر.

به‌عنوان مثال تفاوت دو نرخ (رسمی و بازار آزاد) از سال ۵۸ تا سال ۶۷، در این ۱۰سال هر دلار برابر با ۷/۵ (هفت‌ونیم) تومان و معدل قیمت نرخ بازار آزاد در همین مدت برابر با هر دلار ۵۳تومان بود. یعنی به‌طور میانگین در ۱۰سال اول حکومت خمینی، نرخ ارز در بازار آزاد بیش از ۷برابر نرخ رسمی بوده است و از آنجایی که نرخ رسمی فقط برای خودیها بود، هر کدام از سرکردگان و ایادی رژیم توانستند دهها میلیارد دلار از این طریق سود به دست بیاورند.

بعد از مرگ خمینی در سالهای ۱۳۶۹ و ۷۰ در حالی‌که خامنه‌ای و رفسنجانی، نرخ رسمی دلار را به ۶تومان تنزل داده بودند، نرخ بازار آزاد دلار به ۱۴۲تومان رسید (روزنامه جمهوری ۲۴اردیبهشت ۱۳۹۰) یعنی از یک دلار حدود ۲۴دلار سود می‌بردند. ابعاد غارت و چپاول بسیار دردناک است.

موضوع بسیار قابل تأمل، افزایش ناگهانی نرخ رسمی دلار در سال ۱۳۷۱ توسط بانک مرکزی بود. واضح است که برنده اول جنگ کویت در سالهای ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی، جمهوری اسلامی بود. وقتی عراق تحریم اقتصادی شد ایران در همان سال اول بیش از ۱۳میلیارد دلار، نسبت به سال قبل از فروش نفت به دست آورد. اما ناگهان در سال ۱۳۷۱، بانک مرکزی، نرخ رسمی برابری دلار با تومان را ۱۴۵تومان اعلام کرد.

یعنی در حالی که هیچ دلیل اقتصادی برای تضعیف نرخ ریال در مقابل ارزهای خارجی نبود، خامنه‌ای و رفسنجانی تصمیم گرفتند قیمت ریال در مقابل ارزهای خارجی را بیش از ۲۴برابر تضعیف کنند و به این ترتیب حکومت به یک منبع مالی بزرگ دست یافت. مشخص است که اولین ضررکننده‌ تضعیف پول ایران، مردم ایران بودند که قدرت خرید ریال با شدت تمام افت پیدا کرد و گرانی ناگهانی کالاهای اولیه، کارگران و زحمتکشان را از به دست آوردن حتی غذای کافی محروم کرد.

اما یکسان‌سازی نرخ ارز و تک‌نرخه کردن آن طول نکشید و سال ۷۳، قیمت دلار در بازار آزاد ارز به ۱۸۰تومان رسید. البته نرخ رسمی دلار نیز به تدریج افزایش می‌یافت و تا سال ۱۳۸۰، به ۱۷۵تومان رسید.

در سال ۱۳۸۱، مجدداً نرخ رسمی دلار توسط بانک مرکزی به قیمت غیرقابل‌باور ۷۹۵تومان رسید و باز هم جمهوری اسلامی به یک منبع کلان غارت دست یافت و مجدداً قدرت خرید تومان بیش از ۴ و نیم برابر تضعیف شد که مهمترین ضررکننده آن باز هم مردم فقیر ایران بودند.

افزایش نرخ رسمی دلار توسط بانک مرکزی در زمان احمدی‌نژاد نیز هم‌چنان ادامه داشت و در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، بانک مرکزی، به‌رغم این‌که به‌دلیل افزایش قیمت نفت، درآمد نفت بسیار افزایش یافته بود، باز هم بانک مرکزی نرخ دلار را به ۴رقمی ارتقاء داد و قیمت یک دلار را ۱۰۳۶تومان اعلام کرد و نرخ دلار در بازار آزاد ارز به بیش از ۱۲۲۰تومان رسید. (انتخاب ۲۱فروردین ۹۷)

زمانی که روحانی رئیس‌جمهور رژیم شد، قیمت دلار در بازار آزاد حدود ۳۱۰۰تومان بود. روحانی در مبارزات انتخاباتی خود  نجات اقتصاد رژیم را به‌عملی شدن برجام مربوط میکرد و وعده یکسان‌سازی نرخ دلار را می‌داد و «رئیس‌کل بانک مرکزی معتقد بود که با اجرایی شدن برجام و ایجاد شرایط لازم از جمله گسترش روابط بانکی و توسعه روابط کارگزاری بانکها، بانک مرکزی به اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز دست خواهد زد» (همان منبع) اما یکسان‌سازی نرخ ارز عملی نشد و روز ۲۰فروردین جهانگیری معاون آخوند روحانی، نرخ دلار را تک‌نرخه و به قیمت ۴۲۰۰تومان اعلام کرد.

یک فریب پیچیده این بود که معاون آخوند روحانی با اعلام تک نرخی ارز، عملا قیمت رسمی دلار در بانک مرکزی را از ۳۷۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان افزایش داد. یعنی مجددا قیمت تومان در برابر دلار را به میزان ۵۰۰تومان تضعیف کرد. در حالی که در بودجه سال ۹۷ قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان محاسبه شده یعنی ۲۰درصد قدرت خرید تومان افت کرد. این امر در شرایطی که به حداقل دستمزد کارگران با سرکوب کارگران فقط ۲۰در صد نسبت به سال قبل اضافه شده بود.

رئیس کل بانک مرکزی پیشاپیش اعلام کرد: «قرار نیست این قیمت ۴۲۰۰تومان ثابت بماند، بلکه قرار است متناسب با متغیرهای اقتصادی حرکت کند» (باشگاه خبرنگاران جوان ـ ۲۱فروردین ۹۷)

می بینید!‌ درحالیکه ظرف۴۰سال اقتصاد ایران را با ورود ارز خارجی به نابودی کشانده است. اما پولی کلانی بدست آورده که تماما خرج جنگ و ترور در منطقه، فساد مالی و رشد اشرافیت نموده است. تاوارن این سیاست کثیف را مردم با فروش اعضای بدن از کلیه و کبد و مغز استخوان و قرنیه چشم میپردازند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy