آنتونیو گوترش: اوضاع خاورمیانه امنیت جهان را تهدید می‌کند
آنتونیو گوترش: اوضاع خاورمیانه امنیت جهان را تهدید می‌کند

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز جمعه ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ با اشاره به این‌که جنگ سرد به شکل دیگری بازگشته است گفت که اوضاع خاورمیانه امنیت جهان را تهدید می‌کند.

آنتونیو گوترش پیش از این نیز بر ضرورت ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی و محاسبه مسئولان جنایات صورت گرفته از مارس ۲۰۱۱ تا کنون و تعقیب قضایی آنها تاکید کرده بود.

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی درباره اجرای قطعنامه ۲۴۰۱ درباره آتش‌بس در سوریه تاکید کرد که تضمین محاکمه مسئولان جنایات خطرناک در سوریه موضوعی بسیار مهم برای ایجاد صلح در این کشور است.

او همچنین گفت که هدف اعضای شورای امنیت باید کاهش رنج‌های ملت سوریه و پایان دادن به آنها باشد. گوترش تاکید کرد که برخی دولت‌ها و گروه‌های درگیر در سوریه مسئول افزایش شمار کشته‌شدگان و ویرانی سوریه هستند.

بیشتر بخوانید

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن قرائنی در دست دارد که نشان می‌دهد رژیم سوریه در حمله شیمیایی به دوما نقش داشته است و اکنون در حال تحقیق در مورد نوع سلاح شیمیایی است که در حمله به این منطقه به کار رفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه ۱۳ آوریل اعلام کرد واشنگتن دلایلی در دست دارد که نقش رژیم اسد در حمله شیمیایی به منطقه دوما از توابع غوطه شرقی در حومه دمشق، را نشان می‌دهد. و هم اکنون در حال تحقیق در مورد نوع سلاح شیمیایی است که در این حمله به کار رفته است.

از طرفی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا یقین دارد که رژیم سوریه مسئول حمله شیمیایی به دوما است و ادعای روسیه که این حمله ساختگی است صحت ندارد.

مقامات آمریکایی پیشتر اعلام کردند که نمونه‌هایی از ادرار و خون قربانیان حمله شیمیایی در سوریه به دست آنها رسیده است و تاکید کردند که آثار گازهای کلر و عامل اعصاب (سارین) در این نمونه‌های اخذ شده مشاهده شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در رابطه با واکنش کشورش به این حمله شیمیایی در سوریه، گفت: «به زودی تصمیم‌گیری خواهیم کرد».

کاخ سفید در این رابطه اعلام کرد که واشنگتن مسئولیت پاسخ جهان به این حمله شیمیایی در سوریه را بر عهده دارد.

از طرفی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز اعلام کرد ترامپ رئیس جمهور این کشور این اختیار را دارد که واکنش بین‌المللی به رژیم سوریه را رهبری کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy