ایران و تروریسم دو روی یک سکه‌اند و منابع مالی آن را باید خشکاند
ایران و تروریسم دو روی یک سکه‌اند و منابع مالی آن را باید خشکاند

عادل الجبیر وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه ۱۲ آوریل ۲۰۱۸ در نشست سران اتحادیه کشورهای عرب در ریاض گفت که ایران و تروریسم دو روی یک سکه‌اند.

به گزارش العربیه، عادل الجبیر با تاکید بر اینکه تا زمانی که دخالت‌های ایران ادامه یابد، صلحی در منطقه وجود نخواهد داشت، گفت که ایران و تروریسم دو روی یک سکه‌اند و با ترویسم باید با جدیت مقابله کرد و منابع مالی آن را خشکاند.

الجبیر همچنین اعلام کرد که موضوع فلسطین در راس موضوعات مطرح شده در این نشست قرار دارد و پادشاهی عربی سعودی اقدام واشنگتن در اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می‌کند.

وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی در سخنان خود به بحران یمن نیز اشاره کرد و گفت که شبه‌نظامیان حوثی به شکل کامل مسئول بحران یمن هستند.

الجبیر اعلام کرد که کشورش مبلغ یک و نیم میلیارد دلار برای بازسازی عراق اختصاص داده است.

از سوی دیگر احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب نیز دخالت‌های ایران در بحرین و دیگر کشورهای عربی را محکوم کرد.

ابوالغیط گفت که بحران‌های خطرناک موجود در منطقه، دخالت بیگانگان را تسهیل کرد.

او همچنین بر ضرورت محافظت از پیروزی‌های به دست آمده در نبرد با داعش، از طریق بازسازی مناطق خسارت‌دیده تاکید کرد.

دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب به تلاش‌های اسرائیل برای به دست آوردن کرسی دائم در سازمان ملل اشاره کرده و خواستار مقابله با این تلاش‌ها شد.

او درباره موضوع سوریه نیز گفت که کشورهای عربی درباره ضرورت حفظ یکپارچگی سوریه توافق نظر دارند و راه‌حل سیاسی را راه‌حل مناسب برای حل بحران سوریه می‌دادند. به گفته ابوالغیظ روند سیاسی ژنو باید برای تحقق یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه ادامه یابد.

دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب درباره موضوع یمن نیز تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی کماکان با راه‌کارهای سیاسی برای بحران یمن مخالفت می‌کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy