ایران اموالش را برای انتشار ایدئولوژی‌اش به کار می‌برد
ایران اموالش را برای انتشار ایدئولوژی‌اش به کار می‌برد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه ۱۰ آوریل ۲۰۱۸ در یک نشست خبری با شاهزاده محمد سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی گفت که فرانسه با سعودی درباره ضرورت مقابله با اقدامات توسعه‌طلبانه ایران در منطقه اتفاق نظر دارد.

رئیس‌جمهوری فرانسه در این نشست خبری همچنین اعلام کرد، توافق به عمل آمده که پاریس در تابستان آینده میزبان کنفرانسی با اهداف بشردوستانه درباره موضوع یمن باشد.

او گفت که فرانسه اجازه هیچ فعالیت موشکی بالستیکی را در یمن که امنیت و ثبات سعودی و سلامت مردم این کشور را تهدید کند، نخواهد داد.

مکرون افزود: «توافقات متعددی در زمینه‌های مختلف با پادشاهی عربی سعودی به عمل آمد. ما در کنار سعودی می‌ایستیم و برای مقابله با خطر موشک‌های حوثی با آنها تبادل اطلاعات می‌کنیم.»

شاهزاده محمد بن سلمان و امانوئل مکرون ۳۸ توافقنامه در بخش‌های دولتی و خصوصی امضاء کردند. حجم و ارزش این توافقنامه‌ها بیش از ۲۰ میلیارد دلار اعلام شد. این توافق‌ها در زمینه‌های توسعه فرهنگی، محیط زیستی، انسانی، اقتصادی، توسعه میراث استان العلای سعودی و همچنین سرمایه‌گذاری بین سعودی و فرانسه صورت گرفت.

او درباره دخالت‌های ایران در عراق نیز توضیح داد و گفت که ایران نباید در انتخابات پیش‌روی عراق دخالت کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه از رغبت مشترک کشورش و سعودی برای حمایت از لبنان خبر داد.

او درباره تروریسم گفت: «به تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن نیاز است.»

مکرون خبر داد که شاهزاده محمد بن سلمان به نمایندگی از ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه کشور عربی سعودی از او برای سفر به این کشور دعوت کرده و او دعوت را پذیرفته است.

در این نشست خبری شاهزاده محمد بن سلمان نیز گفت: «همکاری‌های سعودی و فرانسه به ویژه در این برهه، بسیار حائز اهمیت است.»

ولی‌عهد سعودی درباره توانایی‌هایی کشورش توضیح داد: «ما تا کنون تنها ۱۰ درصد پتانسیل‌های سعودی را به کار گرفته‌ایم.»

او درباره نقش ایران در منطقه نیز گفت: «ایران اموالش را نه برای آبادانی کشور، که برای انتشار ایدئولوژی‌اش به کار می‌برد.»

شاهزاده محمد بن سلمان در این نشست خبری به چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ نیز پرداخت و گفت که هدف از این چشم‌انداز، تبدیل پادشاهی عربی به نقطه‌ای مرکزی در سه قاره است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy