پشت پرده گرانی دلار چیست؟ علتهای افزایش افسارگسیخه قیمت دلار

270
پشت پرده گرانی دلار چیست؟ علتهای افزایش افسارگسیخه قیمت دلار
پشت پرده گرانی دلار چیست؟ علتهای افزایش افسارگسیخه قیمت دلار

دلار افسارگسیخته بالا میرود با بالا رفتن نرخ دلار جیب مردم خالی و خالی تر میشود! پشت پرده گرانی دلار چیست؟ علتهای افزایش افسارگسیخه قیمت دلار، از زبان خود عوامل حکومت بشنویم:

طهماسب مظاهری رییس کل سابق بانک مرکزی، به سایت بانک مردم ۲۰فروردین ۹۶ گفت: «در شرایط طبیعی وقتی تورم در کشوری بیش از کشور دیگر است و رشد اقتصادی کمتری دارد، ارز آن کشور که نشانه توان اقتصادی آن کشور و قدرت مبادله کالا و خدمات است نیز به همان نسبت ارزشش کمتر خواهد شد؛ چرا که در شرایط رکودی است و تولید کمتر نسبت به دیگر کشورها دارد و در نتیجه ارزش پولش ضعیف می‌شود».

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی هفتم اسفند به مشرق گفت: «اساسا نااطمینانی‌های موجود در خصوص تداوم توافق نامه هسته‌ای و همزمانی آن با افزایش تقاضای فصلی به همراه ایجاد فضای انتظاراتی منفی از سوی برخی در داخل، منجر به نوسانات ارز شد».

این در حالی است که قیمت دلار در سال های ریاست جمهوری رفسنجانی، ۴برابر، در دوران ریاست جمهوری آخوند خاتمی ۲برابر شد و در دوران احمدی نژاد ۳برابر شد.

روحانی در گفتگویی تلویزیونی سال ۹۶گفت: «مردم خیالشان از بابت دلار راحت باشد!»

اما بنا به نوشته جام نیوز ۲۰فروردین؛ قیمت دلار در کمتر از ۳ ماه، ۲۱ درصد افزایش یافت!

جمشید پژویان اقصتاد دان حکومت به ایسنا ۲۰ فروردین میگوید:

«نرخ سود سپرده‌های بانکی هم کاهش یافته و از سویی صنایع پیشرفته‌ای هم نداریم که نرخ بازدهی قابل قبولی داشته باشند؛ در نتیجه پول به سمت ارز رفته و جهش‌های ناگهانی و افسارگسیخته را در ارز ایجاد کرده است. البته نمی‌توان منکر سیاستگذاری‌های غلطی شد که در سال‌های گذشته رخ داده و به جای تلاش برای ایجاد اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران مسائل سطحی و حل آنها مورد نظر قرار گرفته است. باید توجه می‌شد که زیربنای اقتصاد در ایران خراب است و این زیربنا نیاز به اصلاحات قدرتمند دارد و با اصلاحات سطحی کاری از پیش نخواهد رفت.

اما سرنوشت برجام، انتخاب بولتون به‌عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا و پمپئو، به‌عنوان وزیر خارجه این کشور، بر نوسانات بازار ارز ایران و افزایش بهای دلار تاثیر مستقیم داشته است.

این موارد، هر چند علتهای جهش افسارگسیخته قیمت دلار هستند، اما نباید ناگفته بماند که ریشه اصلی‌ این بحران،  پایه اقتصاد ولایت‌فقیه است. پشت پرده گرانی دلار اقتصاد انگلی است که بر مبنای رانت، قاچاق و واردات انبوه شکل گرفته که به آن اقتصاد انگلی گفته می‌شود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy