دو زندانی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج 9سال است از دریافت خدمات درمانی محرومند
دو زندانی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج 9سال است از دریافت خدمات درمانی محرومند

عبدالرحمان سنگانی و قاسم آبسته، دو زندانی اهل سنت محبوس در زندان گوهردشت کرج با وخامت حال عمومی روبرو هستند. آنها ۹سال است که  از دریافت خدمات درمانی محروم مانده اند. سنگانی نیمی از بدنش بی حس شده و از ناحیه چشم آسیب دیده است.

 قاسم آبسته نیز از طریق پزشکان متوجه شده که به سرطان تیروئید مبتلا شده است. علیرغم تایید ابتلای این زندانی به بیماری سرطان مسئولان زندان هر دوی این افراد را از دسترسی به خدمات پزشکی لازم محروم نگه داشته اند.

این دو زندانی سنی مذهب زندان گوهردشت کرج که از ۹ سال گذشته به صورت بلاتکلیف در این زندان بسر می‌برند. از مدتها پیش وضعیت جسمی و سلامتی این زندانیان نامناسب گزارش شده بود. هفته جاری با آزمایشات دیرهنگام روشن شد که قاسم آبسته به سرطان تیروئید مبتلا شده است، او حتی در تکلم و تنفس کردن دچار مشکل شده است.

علیرغم وخامت حال و بیماری جدی قاسم آبسته روز مورخ ۲۰ فروردین‌ماه ۹۷ توسط مسئولین زندان به دلایل نامعلومی از اعزام این زندانی سنی مذهب به مراکز درمانی خارج از زندان جلوگیری شده است.

سید قاسم آبسته متأهل و دارای دو فرزند است، در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد.

او هشت ماه را در این بازداشت‌گاه در سلول انفرادی به سر برد و سپس به زندان اوین منتقل و مدت شش ماه نیز در این زندان در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ و ۲۰۹ اوین بود.

پس از ۱۴ ماه بلاتکلیفی در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه و تهران و تحمل فشارهای شدید جسمی و روحی نخست به بند ۳۵۰ زندان اوین و پس از ۲۰ روز در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۱ به زندان گوهردشت کرج منتقل شد.

وی با اتهاماتی از قبیل “محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی” روبرو شده است، اتهامی که خود این زندانی آن را رد می کند و بر بی اساس بودن آن تاکید دارد.

آقای آبسته در خرداد ماه سال ۱۳۹۵، توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد. هم اکنون وی در حالت بلاتکلیفی بسر می‌برد.

وضعیت عبدالرحمان سنگانی، دیگر زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که مدت طولانی از ناحیه چشم بشدت آسیب دیده بود نامناسب گزارش می شود.

یک منبع نزدیک به آقای سنگانی به هرانا گفت: “عبدالرحمان نیاز فوری به رسیدگی پزشکی دارد ولی توسط شعبه اعزام و مدیریت زندان از اعزام او به مراکز درمانی جلوگیری می‌شود.

عبدالرحمن سنگانی ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﺗﺼﺎﺩﻑ ﻣﺸﮑﻮﮐﯽ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ دستگیری برایش ﺭﺥ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺯ ناحیه ﭼﭗ ﺑﺪﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﺑﯽ ﺣﺴﯽ ﺷﺪﻩ؛ ﺑﻪ ﻃﻮﺭی که ﮐﻨﺘﺮﻝ ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺑﺪﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭ ﺍﺛﺮ همین ﺣﺎﺩﺛﻪ ﻫﺮﺑﺎﺭ ﺗﻌﺎﺩﻝ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ میدهد ﮐﻪ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ پیش ﺑﻪ دلیل ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﺑﺎ زمین ﺻﻮﺭﺗﺶ ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﺯﺧﻤﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ زیر ﭼﺸﻢ ﺍﻭ ﭼﻬﺎﺭ بخیه ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ”.

عبدالرحمن سنگانی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۸۸ در پی احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازداشت و به اتهام محاربه از طریق هواداری از گروههای سلفی به اعدام محکوم شد.

وی پیش‌تر در اردیبهشت ماه سال ۸۳ نیز سابقه بازداشت داشته است که طی آن با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy