ریشه‌ نوسانات دلار در اقتصاد انگلی است که بر مبنای رانت، قاچاق شکل گرفته نه کانال تلگرام
ریشه‌ نوسانات دلار در اقتصاد انگلی است که بر مبنای رانت، قاچاق شکل گرفته نه کانال تلگرام

نرخ رسمی دلار ۳۷۰۰ تومان بود. مسعود نیلی مشاور اقتصادی روحانی گفته بود نرخ ارز مصنوعی پائین نگه داشته شده است. ۳ روز بعد دلار شد ۶۵۰۰ تومان! صدای همه در آمد. جهانگیری مانند سوپرمن وارد میدان شد و گفت از فردا دلار تک‌نرخی و ۴۲۰۰ تومان!!!

یعنی ۵۰۰ تومان بیشتر از نرخ رسمی ۳ روز قبل! همه هم خوشحال و راضی که قیمت دلار را کلی پائین آوردن! کسی هم نپرسید، مگر نرخ رسمی دلار ۳۷۰۰ نبود؟!!

به این ترتیب با خوبی و خوشی در عرض دو روز ۵۰۰ تومان به نرخ رسمی دلار اضافه شد و کسی هم نفهمید.

در همین حال ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی در جلسه علنی روز سه شنبه در مجلس برای بررسی وضعیت بازار ارز گفت که به رهبری پیشنهاد کرده است یورو جایگزین دلار شود.

سیف ادامه داد: «من پیشنهادی را با حضرت آقا مطرح کردم که یورو در مبادلات ارزی جایگزین دلار شود چرا که دلار نقشی در مبادلات خارجی ما ندارد و ایشان هم از این موضوع استقبال کردند.»

رئیس بانک مرکزی در جلسه مجلس با اشاره به تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار گفت که این دلار برای مسافران، بیماران و دانشجویان قابل دریافت است و از این پس دیگر نرخ مبادله ای نداریم و توزیع دلار از طریق صرافی ها انجام می شود.

خبرگزاری ایسنا نیز خبر داده است که صبح سه شنبه دلار در بین دلالان با قیمت ۵۵۰۰ تومان معامله شده است و خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست.

سیف در این جلسه عوامل غیر اقتصادی و همچنین «التهاب آفرینی دشمنان» را علت افزایش قیمت ارز دانست و گفت: «دشمنان ما هم بیکار ننشسته اند و با التهاب آفرینی بین‌المللی تلاش می کنند اقتصاد ما را دچار التهاب و عدم تعادل کنند. در واقع التهابات بین‌المللی و برخی محدودیت‌ها در این شرایط بی تاثیر نیست. وگرنه ما منابع ارزی کافی داریم اما بزرگترین عاملی که اجازه نداد پیش بینی ما در دو ماهه آخر سال گذشته محقق شود، تشدید این التهابات بود.»

سیف همچنین در بخشی از سخنانش التهاب آفرینی در بازار ارز را به «فضاهای تلگرامی و مجازی» نسبت داد و گفت: «بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده تعادل لازم در منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد، در این فضا نباید نرخ ارز این نوسانات را داشته باشد از این رو جای پاهایی دیده می‌شود که حتی کشورهای اطراف ما از جمله امارات و عربستان نیز در نوسانات بی‌تقصیر نیستند.

متأسفانه بازار دوبی به گونه‌ای شده که هر روز علیه اقتصاد ما تلاش می‌کند، ما باید آرامش خود را حفظ کرده و اجازه ندهیم که دشمنان بر برهم زدن اقتصاد ما امید ببندند. در این مدت که بین منابع و مصارف تعادل وجود دارد و ۴ هزار و ۲۰۰ تومان مبنای بسیار منطقی برای این کار است و با شاخص‌های اقتصادی تطبیق دارد قرار نیست این رقم ثابت بماند تا باز اشتباهات گذشته تکرار شود.»

عده ای که تا بحال فکر می کردند سیف رییس بانک مرکزی، از اقتصاد پولی و بانکداری سررشته دارد، با شنیدن سخنان امروز سیف متوجه شدند که وی نه از اقتصاد و نه از سیاست هیچ نمیداند. زیرا ریشه‌ نوسانات دلار در اقتصاد انگلی است که بر مبنای رانت، قاچاق شکل گرفته نه کانال تلگرام و کشور همسایه از مناسبات اشتباه سیاسی و تروریستی ما شکایت دارد و ربطی به نوسانات دلار ندارد.

ارزش واقعی پول ایران همانی است که در نوسانات روز گذشته دیده شد. دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط با تزریق مصنوعی دلار به بازار که نوعی سوبسید محسوب می شود، امکانپذیر است که قیمت واقعی دلار نیست.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy