در چین، تکنولوژی تشخیص چهره به کسب و کار پرسودی تبدیل شده است
در چین، تکنولوژی تشخیص چهره به کسب و کار پرسودی تبدیل شده است

با گسترش برنامه‌های نظارتی دولت‌های محلی در چین، تکنولوژی تشخیص چهره به کسب و کار پرسودی تبدیل شده است. هم‌چنان نگرانی از آزادی‌های فردی شهروندان بیشترازقبل مطرح می‌شود.

به‌روز‌رسانی فناوری‌های بخش‌های دولتی و گسترش برنامه‌های نظارتی دولت‌های محلی در چین بیش از پیش به تکنولوژی تشخیص چهره وابسته شده و آن را به تجارتی سودمند تبدیل کرده است. صدها دوربین در جای جای شهرها، چهره شهروندان را اسکن می‌کنند.

از جمله شرکت‌های موفق چینی در این حوزه، استارت‌آپ گروه چینی “سنس تایم” Sense Time است که حوزه فعالیتش تکنولوژی تشخیص چهره است. دارایی “سنس تایم” درعرض نه ماه سه برابر شده است و حدود ۴.۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

این خبر به نقل از دو منبع آگاه اعلام شده ‌‌است که در مصاحبه‌ای به رویترز گفته‌اند که “سنس تایم” در برنامه اخیر جذب سرمایه خود موفق شده ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

دو منبع آگاه به دلایل شخصی از افشای هویت‌شان خودداری کرده‌اند. یک سخنگوی “سنس تایم” از اظهارنظر درباره ارزش دارایی این شرکت خودداری کرده است.

استفاده وسیع از فناوری تشخیص چهره

“سنس تایم” بین مشتری‌های داخل و خارج چین کمتر شناخته شده است، ولی در سطح کشور به بازیگر اصلی در عرصه هوش مصنوعی تبدیل شده است.

این شرکت، الگوریتم تشخیص چهره می‌سازد و آنها را در قالب بسته‌های خدماتی به مشتریان زیادی عرضه می‌کند. بسیاری از آنها شرکت‌های خصوصی هستند، از جمله شرکت خرده‌فروشی لوازم الکترونیک “سانینگ” که در فروشگاه‌هایش رفت‌وآمد مشتریان را کنترل می‌کند.

اما مشتری اصلی “سنس تایم” دولت چین است. شرکت‌های دولتی در متروها، چهارراه‌ها و دیگر مکان‌های عمومی در سرتاسر کشور، تجهیزاتی با تکنولوژی تشخیص چهره نصب کرده‌اند. در بسیاری از شهرها با چک کردن “زنده” چهره‌ها، که توسط منابع اطلاعاتی مستقل به وسیله اسکن چهره افراد در سطح شهر انجام می‌شود، پلیس می‌‌تواند مجرم‌ها را دستگیر کند.

استفاده وسیع از فناوری‌های تشخیص چهره در راستای برنامه وسیع دولت‌های محلی در چین برای به‌روزرسانی تکنولوژی‌های نظارتی است، برنامه‌ای که بارها موجب ایجاد نگرانی‌هایی در حوزه آزادی‌های شهروندی شده ‌است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy