مهار اوضاع از دست علی خامنه‌ای بیرون و نظام در وضعیت سرنگونی است

858
مهار اوضاع از دست علی خامنه‌ای بیرون و نظام در وضعیت سرنگونی است

مهار اوضاع از دست علی خامنه‌ای بیرون و نظام در وضعیت سرنگونی است ویژگی و اهمیت نامه سرگشاده و پیام و پیامدهای نامه احمدی‌نژاد به علی خامنه‌ای چیست؟ او که تاکنون چندین نامه نوشته و چندین پیام داده و انتقادات زیادی به نظام کرده است، اما در این نامه چند حرف یا نکته جدید علاوه بر حرفهای قبلی وجود دارد.

در این نامه خود خامنه‌ای مورد طعنه قرار گرفته از جمله:

«نباید ایجاد و تقویت حقیقی امید اجتماعی را با امیدآفرینی‌های زبانی اشتباه گرفت. رویکرد غلط به امیدآفرینی در گفتمان رسمی کشور و سرپوش گذاشتن بر مشکلات اساسی و روندهای غلط حاکمیتی موجود، موجب باز نشدن راه اصلاح و عامل اصلی انسداد و رکودی است که بر کشور حاکم شده است. این وضعیت مطلقاً غیرقابل‌قبول، سیر نزولی و روند شتابان دورشدن از انقلاب اسلامی است. دستگاه سیاست خارجی به سرگردانی میان ذلت‌پذیری برجامی و سلطه‌جویی منطقه‌یی رسیده و حتی استقلال کشور را نیز خدشه‌دار کرده است…».

– این نامه نشان میدهد که چیزی در وضعیت تعادل‌قوای جناح‌های درونی حکومت، به‌طور اساسی تغییر کرده است؛ شکاف تا اعماق نفوذ کرده و مهار اوضاع از دست در رفته است؛ هیبت ولی‌فقیه نه فقط در لایه‌های بالایی نظام، بلکه در پایین هم فرو ریخته و کار به جایی رسیده که ۳۰۰بسیجی با کارگردانی احمدی‌نژاد علیه خامنه‌ای لشکرکشی می‌کنند.

در ترکیب ۳۰۰نفره امضاکنندگان نامه، کمتر مهره شناخته‌شده‌یی از ایادی حکومتی وجود دارد و عمده اسامی امضاکنندگان را کسانی تشکیل می‌دهند که بدنه نظام محسوب می‌شوند.

این ترکیب از امضاکنندگان گمنام بیش‌از‌پیش بیانگر این واقعیت است که موقعیت ولی فقیه در لایه‌های پایینی یعنی در میان بسیجیان و حوزه‌های وابسته به دیکتاتوری ریخته است.

اگر قبلاً خود احمدی‌نژاد به خامنه‌ای نامه می‌نوشت و انتقاد می‌کرد، اکنون این سران سابق بسیج و سپاه هستند که با چنین لحنی خامنه‌ای را خطاب قرار می‌دهند و امضای خودشان را پای آن می‌گذارند. و نشان میدهد که شقه درونی رژیم تا چه اندازه عمیق‌تر شده است.

آن‌چه که بیش از محتویات این نامه قابل‌توجه است وضعیت و شرایطی است که انتشار این نامه دلالت بر وجود آنها دارد.

انتشار چنین نامه‌یی به روشن‌ترین شکل نشان می‌دهد که شرایط عینی انقلاب در ایران تا چه حد فراهم است.

جایی در این مملکت نیست که اینها امیدی به آبادکردن آن داشته باشند و حرفشان این است که اگر به‌زودی دست به اصلاحات، آن هم نوع انقلاب گونه‌اش نزنیم، این وضعیت به فروپاشی می‌کشد.

این وضعیت نشان‌ میدهد که در این رژیم هیچ چیز قابل‌اصلاح نیست. نویسندگان نامه گفته‌اند که ما در شرایطی وارد چهلمین سال انقلاب شده‌ایم که گسست بین مردم و حاکمیت و تردید نسبت به امکان تحقق آرمانهای انقلاب در ساختار سیاسی فعلی و سازوکارهای موجود، به بالاترین سطح خود در ۴دهه گذشته رسیده است.

موضوع دیگری که حکومت در قیام ۹۶ و پیامدهای آن تلاش کرده کتمان و به گونه دیگری وانمود کند، پیام قیام ۹۶ است.

در این قیام مردم در کف خیابانها حرفشان را زده‌اند: «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا». این شعار بیان واقعیت محض صحنه سیاسی کشور بود و همه ناظران هم گفتند که قیام نشان داد که ملت ایران به تمامیت رژیم نه گفته‌اند.

آخوندها تلاش می‌کند با سرکوب، بگویند هنوز چنین شرایطی ایجاد نشده است.

اما تعریف وضعیت انقلابی این است که بالاییها دیگر نتوانند و پایینیها هم دیگر نخواهند.

اما حکومت میخواهد وانمود کند که بالایی ها میتوانند.

نامه همنیجا اهمیت خود را بارز میکند وقتی از درون نظام بیرون میزند. این سندی است که به‌وضوح نشان می‌دهد هیچ چشم‌اندازی مبنی بر این‌که ولی فقیه بتواند این شرایط را کنترل کند وجود ندارد.

از آنجا که نویسندگان این نامه نیروهای بدنه خود رژیم‌اند و گفته‌اند اگر اصلاحات نکنیم اوضاع به فروپاشی می‌کشد، نشان می‌دهد که رژیم فی‌الواقع در چه شرایط بحرانی در سمت سرنگونی به‌سر می‌برد و کنترل اوضاع از دست خامنه‌ای دررفته است. بنابراین چند نتیجه‌گیری مهم زیر را می‌توان از این نامه به‌دست آورد:

۱ – این‌که مهار از دست خامنه‌ای دررفته است.

۲ – شرایط عینی انقلاب وجود دارد.

۳ – رژیم در وضعیت سرنگونی است.

در نتیجه اگر رژیم قادر به کنترل قیام دیماه بود و اگر توانسته بود آن عواملی را که منجر به قیام شد، به کنترل درآورد، آنوقت شاهد چنین لشکرکشی در مقابل خامنه‌ای نمی‌بودیم. ولی اکنون شرایط قیامی استمرار یافته است. تظاهرات اهواز وارد دومین هفته خود شده، اعتصابات کارگری نیز ادامه دارد، وضعیت کشاورزان هم‌چنان نابسامان است، شرایط حتی در بدنه رژیم نشان می‌دهد که اگر اقدام جدی صورت نگیرد، اوضاع از دست رژیم درمی‌رود.

بنابراین شرایطی که در آن به سر میبریم و خودشان به آن اعتراف می‌کنند و نشان می‌دهد ملت ایران در خیزشی که از دیماه شروع کردند به پیش می‌روند. مهار اوضاع از دست خامنه‌ای بیرون، مردم در تلاطم انقلاب و نظام در وضعیت سرنگونی است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy