زلمای خلیل‌زاد: ایران می‌خواهد بر انتخابات عراق به سود شبه‌نظامیان شیعه مهندسی کند

59
زلمای خلیل‌زاد: ایران می‌خواهد بر انتخابات عراق به سود شبه‌نظامیان شیعه مهندسی کند
زلمای خلیل‌زاد: ایران می‌خواهد بر انتخابات عراق به سود شبه‌نظامیان شیعه مهندسی کند

زلمای خلیل‌زاد، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، گفت که ایران می‌خواهد بر انتخابات عراق که در ماه مه آینده برگزار خواهد شد، تاثیر بگذارد و آن را به سود شبه‌نظامیان شیعه وابسته به خود مهندسی کند.

خلیل‌زاد در مقاله‌ای در روزنامه “وال استریت ژورنال” تحت عنونان “نفوذ ایران در عراق را محدود کنید”، نوشت: “ایران سخت تلاش می‌کند تا بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد تا نفوذ شبه‌نظامیان وابسته به خود را در درون دولت عراق تقویت کند، همانطور که در مورد حزب الله در لبنان این کار را کرده است.”

او در این مقاله به دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا توصیه می‌کند که واشنگتن باید در انتخابات پارلمانی عراق در ماه مه، مانع از آن شود که ایران از طریق شبه‌نظامیان دست نشانده‌اش نفوذ خود را در این کشور همسایه تقویت و قدرت خود را مستحکم کند.

خلیل‌زاد، گفته که “ایران همچنان درصدد است تا از راه تفرقه‌افکنی و ایجاد فرقه‌های قومی و سیاسی نگذارد عراق به ثبات سیاسی دست یابد و تبدیل به یک قدرت مستقل شود.

این دیپلمات ارشد امریکایی معتقد است که ایران تنها مانع کلیدی خود در این مسیر را امریکا می‌بیند به همین دلیل خواستار بیرون رفتن نیروهای آمریکایی از عراق و منطقه است.

خلیل‌زاد در مقاله خود چهار پیشنهاد در این باره به دولت ترامپ ارائه می‌کند: “نخست حمایت از گروه‌ها و احزاب عراقی مخالف ایران که با آمریکا جهت جلوگیری از نفوذ ایران هدفی مشترک دارند. دوم، درس گرفتن از اقدام دولت اوباما به خارج کردن نیروهای آمریکا از عراق و در نتیجه اصرار بر ادامه حضور نظامی در عراق. سوم، صرف نظر از نتایج انتخابات عراق، بی‌درنگ برای شکل گیری دولت جدید تلاش و از اعمال نفوذ ایران در تشکیل دولت جدید عراق جلوگیری شود. چهارم این که رسما از احزاب، متحدان و شرکا در عراق اعلام حمایت شود.

گفتنی است که اختلافات میان گروه‌های سیاسی شیعه عراق در آستانه نزدیک شدن به انتخابات این کشور افزایش یافته است. ایران تلاش می‌کند تا از نفوذش برای پیروزی جریان‌های وفادار به خود استفاده کند و مانع برنده شدن شیعیان مستقل در این انتخابات شود.

اما سنی‌های عراق در این کشور بیم آن را دارند که نفوذ جمهوری اسلامی ایران در مناطق‌شان که در مرحله پس از شکست گروه افراطی “داعش” رقم خورد، باعث برنده شدن کاندیداهای سنی نزدیک به جریان‌های هوادار تهران شود.

در همین حال جریان مخالف نفوذ تهران در عراق به ویژه در میان نیروهای سکولار در حال گسترش است.

سخنان علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل در سفر اخیرش به بغداد در روز ۱۷ فوریه گفت، کشورش اجازه نخواهد داد، لیبرال‌ها و کمونیست‌ها در عراق حکومت کنند، این سخنان خشم بسیاری از گروه‌های سیاسی عراقی را برانگیخت.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy