بلاک‌ چین نظارت دولتی بر اینترنت را محدود و امکان فیلتر را ضعیف می‌کند

128
شبکه بلاک‌ چین نظارت دولتی بر اینترنت را محدود و امکان فیلتر را ضعیف می‌کند
شبکه بلاک‌ چین نظارت دولتی بر اینترنت را محدود و امکان فیلتر را ضعیف می‌کند

بلاک چین  از دو کلمه قفل و زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. به طور کلی بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش توزیع شده و به صورت غیر متمرکز است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود. از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

به زبان دیگر، بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع میشود.

بعضی کارشناسان فناوری اطلاعات معتقد هستند که در شبکه «بلاک‌ چین» نظارت دولتی بر اینترنت محدود می‌شود و امکان اعمال فیلتر ضعیف می‌شود.

«پاول دورف» مدیر تلگرام چندی پیش در ۱۰ دی ۱۳۹۶ در توئیتی عنوان کرده بود که به زودی تلگرام نیز به تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) مجهز خواهد شد و فیلترینگ تلگرام در عمل غیرممکن خواهد شد.

پیشتر یک کارشناس بلاک چین درباره این ادعا گفته بود: ادعای پاول دروف در زمینه رفع فیلترینگ پیام رسان تلگرام با استفاده از بستر بلاک چین قابل تحقق است.

خبرها حاکی است که پاوول دورف در بیانیه ای ضمن اعلام استارت سیستم ” بلاک چین”، فیلترینگ تلگرام را غیر ممکن و فیلتر تلگرام درایران را شایعه خوانده است.

 از ھم اکنون نسخە ایکس تلگرام را نصب کنید. کە با فیلترشکن به راحتی می‌توان بە فعالیت خبری ادامە داد.

نسخه ۲۰۱۸-۰۳-۳۱

دانلود در گوگل پلی لینک زیر

https://goo.gl/cXGXvt

اگر برای دانلود با مشکل مواجه شدیده به تلگرام ما مراجعه فرمایید

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy