نیروهای امنیتی درب ورودی مزار قاضی محمد را بسته و اجازه ورود به مردم نمی‌دهند

662
The_security_forces_close_the_entrance_door_of_Maziar_Qazi_Mohammad_and_do_not_let_people_enter

خبرها از مهاباد حاکی از آنست که امروز ۱۰فروردین ۹۷ نیروهای امنیتی درب ورودی مزار پیشوا قاضی محمد را بسته اند و نیروهای امنیتی در اطراف مزار پخش شده اند تا مانع از حضور مردم بر مزار پیشوا قاضی گردند.

قاضی محمد که بود؟

روز دهم فروزدین سال ۱۳۲۶ قاضی محمد چهره محبوب کردستان به دستور شاه در ملا عام اعدام شد وی چهره‌ای محبوب و رهبری برای مردم کردستان بود.

قاضی محمد در سال ۱۲۸۰شمسی در یک خانواده روشنفکر کرد متولد شد و در جوانی وارد مبارزه شد و به‌زودی به‌عنوان یکی از رهبران جنبش کردستان شناخته شد.

قاضی‌محمد در ادامه تلاشها و مبارزات خود، در بهمن ۱۳۲۴ با استفاده از ضعف دولت مرکزی، جمهوری خودمختار کردستان را در چهارچوب تمامیت ایران اعلام کرد.

شاه سعی کرد وی را تجزیه طلب معرفی کند و به حق خودمختاری وی انگ تجزیه طلبی زده و آن را منزوی و سرکوب کند اما نتوانست.

یکسال بعد از اعلام خودمختاری کردستان، ازتش سرکوبگر شاه، مهاباد را تسخیر کرده و قاضی‌محمد و یارانش را دستگیر کردند.

روز دهم فروردین سال ۱۳۲۶ قاضی‌محمد و دوتن از یارانش به‌نامهای سیف قاضی و صدر قاضی در میدان شهر مهاباد و در ملاءعام اعدام شدند.

ایستادگی و تسلیم‌ناپذیری قاضی‌محمد و یارانش در برابر حاکمیت، پیوسته برای مردم کردستان، الهام‌بخش و انگیزاننده بوده است.

قاضی محمد، فرزند قاضی علی در یکی از خانواده‌های مشهور و قدرتمند شهر مهاباد به دنیا آمد.

در هنگام حمله سپاهیان روس در جنگ اول جهانی، میرزا فتاح (عموی قاضی علی پدر قاضی محمد) و سه نفر از فرزندان میرزا فتاح توسط روسها کشته می‌شوند. در سال ۱۳۱۵، قاضی محمد به عنوان ریاست معارف شهر مهاباد برگزیده می‌شود و در ضمن تا سال ۱۳۲۱ رئیس جمعیت شیر و خورشید مهاباد نیز بود.

در سوم مرداد سال ۱۳۱۹، قاضی شیخ محسن یا قاضی‌های دیگر محلی تهمت تبلیغ وهابیت را به قاضی محمد می‌زنند که وزیر کشور وقت به نخست‌وزیر تکذیبیه نوشته و این اتهام را نامعتبر می‌داند. خانوادهٔ قاضی محمّد که روشنفکر، مذهبی و ملی‌گرا بودند، چند ده در منطقه بوکان در تملک خود داشتند و از خانواده‌های مالک ثروتمند به‌شمار می‌آمدند.

قاضی محمد در سال ۱۳۲۳ به جمعیت احیای کرد (ک.ژ. ک) پیوست و خیلی زود فرد اصلی آن جریان شد. این گروه خواهان دولت خودمختار کردستان در خاک اجدادی خود بودند. بعد از آنکه اتهام وابسته بودن به جمعیت احیای کرد زده شده بود، تصمیم به مدرن کردن جنبش سیاسی خود گرفتند و حزب دمکرات کردستان را بر اساس اهداف سیاسی مدرن و دمکراتیک اعلام کردند.

قاضی محمد از ملامصطفی بارزانی که تقریباً ده‌هزار نفر بارزانی شامل سه‌هزار جنگجو و دوهزار خانوار به همراه داشت، دعوت نمود تا به کردستان ایران بیاید. این عده در اطراف اشنویه و پیرانشهر و مهاباد و تکاب و چند جای دیگر به‌طور پراکنده ساکن شدند.

در ۲ آبان ۱۳۲۴ خورشیدی بیانیه‌ای با امضای قاضی محمد و ۱۰۵ تن از سرشناسان کرد انتشار یافت. در این بیانیه تأسیس حزب دموکرات کردستان اعلام وهدف‌های حزب برشمرده شد.

به این ترتیب در همان روز کنگره اول حزب دموکرات کردستان منعقد شد. پس از مدتی در روز دوم بهمن‌ماه سال ۱۳۲۴ برابر با ۱۹۴۵ میلادی، دولت خودمختار کردستان اعلام موجودیت کرد و به مدت یازده ماه دولت خودمختار کردستان بر مهاباد و شهرهای اطراف حکومت نمود.

سرانجام در حمله گسترده ارتش شاه به مهاباد دولت خودمختار کردستان پس از توافق و رضایت متفقین در سال ۱۳۲۶ شکست خورد. و دستگیر و با یارانش در ملا عام اعدام شد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy