گفتگوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در مورد مقابله با نفوذ ایران
گفتگوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در مورد مقابله با نفوذ ایران

طبق اعلام کاخ سفید مشاوران امنیت ملی آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در نشستی درباره نقش و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه گفت‌وگو کرده‌اند. این نشست به موازات سفر ولیعهد سعودی به آمریکا انجام گرفته است.

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که نشست مشاوران امینت ملی آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی روز جمعه گذشته (۲۳ مارس / ۳ فروردین) صورت گرفته است.

به گفته‌ی او در این نشست موضوعاتی راهبری مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت، از جمله “تلاش مشترک برای مقابله با نفوذ بدخواهانه و رفتارهای تحریک‌آمیز ایران در منطقه”.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد که در این نشست مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه، وزارت دفاع، وزارت خزانه‌داری و جامعه اطلاعاتی امریکا نیز حضور داشته‌اند.

شرکت‌کنندگان در این نشست به توافق رسیدند که در نشست‌هایی ادواری و سه‌جانبه در راه “شکل‌دهی چارچوب‌هایی به منظور کاهش تهدید امنیت منطقه‌ای و ایجاد صلح، ثبات و رونق اقتصادی بیشتر در خاورمیانه” تلاش ورزند.

بنابر اعلام کاخ سفید مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در نشست ویژه مشاوران آمریکا، عربستان و امارات حضور داشت.

“ایجاد شرایط صلحی پایدار در افغانستان با حمایت ایالات متحده، عربستان سعودی و امارات متحده” از جمله موضوعاتی بود که در گفت‌وگوهای مقام‌ها در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

جزئیاتی بیشتر در مورد تصمیم‌ها یا پیشنهادهای نشست سه‌جانبه درباره ایران و نشست چهارجانبه درباره افغانستان از سوی کاخ سفید منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید: ترامپ به بن‌‌سلمان: خواهید دید چه تصمیمی درباره برجام می‌گیرم

کاخ سفید در حالی از برگزاری نشست مقام‌های امنیت ملی آمریکا، عربستان و امارات خبر می‌دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در سفری دوهفته‌ای در آمریکا به سر می‌برد.

او هفته‌ی گذشته با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده و درباره گسترش روابط تجاری و نظامی و همچنین نقش جمهوری اسلامی در منطقه گفت‌وگو کرده بود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy