ایران با ارسال پول به عراق درصدد اثرگذاری بر روند انتخابات در این کشور است
ایران با ارسال پول به عراق درصدد اثرگذاری بر روند انتخابات در این کشور است

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ایران با ارسال پول به عراق درصدد اثرگذاری بر روند انتخابات در این کشور است. جیمز ماتیس تاکید کرد که اقدامات ایران در کشورهای همسایه سبب ایجاد “بی‌ثباتی” در منطقه می‌شود.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در پی پایان سفرش از افغانستان و خاورمیانه اعلام کرد که “شواهد نگران‌کننده‌ای” از دخالت‌های ایران در انتخابات عراق مشاهده می‌شوند.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، ایران می‌کوشد با سرازیر کردن پول به عراق، بر روند انتخابات در این کشور اثرگذار باشد . به گفته متیس میزان پولی که ایران ‌در عراق خرج می‌کند قابل‌توجه نیست، اما او تصریح کرد که ایران از این طریق می‌کوشد تا نفوذ خود را بر “نامزدهای انتخاباتی و رای‌دهندگان” افزایش دهد.

وزیر دفاع آمریکا افزود که اقدامات ایران “هیچ کمکی” به ایجاد ثبات در عراق نمی‌کند.

مقایسه مداخلات انتخاباتی ایران و روسیه

وزیر دفاع آمریکا تلاش‌های ایران در عراق را با مداخلات دولت روسیه در روند انتخابات آمریکا مقایسه کرد. به گفته ماتیس دولت روسیه آشکارا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ مداخله داشته است.

ماتیس گفتٰ که مداخلات ایران در انتخابات عراق تشابه زیادی با اقدامات روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا دارد.

در دو سال گذشته تحقیقات گسترده‌ای درباره اثرگذاری روسیه بر انتخابات آمریکا صورت گرفت که سرانجام در روز پنج‌شنبه (۱۵ مارس) به اعمال تحریم‌های جدیدی علیه روسیه منجر شد.

انتخابات پارلمان عراق قرار است که در اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ ( ماه مه ۲۰۱۸) برگزار شود. این نخستین انتخابات پس از پیروزی دولت مرکزی بر گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر کنونی عراق نیز در راس یک ائتلاف خود را برای شرکت در انتخابات معرفی کرده است. او گفته که مایل به ادامه حکومت در عراق است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy