پرزیدنت ترامپ: با تیلرسون درباره مسائل توافق هسته‌ای ایران اختلاف نظر داشتم

45

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت با او درباره مسائل متفاوتی اختلاف نظر داشتم که یکی از آنها توافق هسته‌ای ایران بود.

پرزیدنت ترامپ صبح سه شنبه ۲۲ اسفند به وقت واشنگتن پیش از ترک واشنگتن گفت با تیلرسون درباره مسائلی چون توافق هسته‌ای ایران، توافق تغییرات اقلیمی پاریس و چند چیز دیگر اختلاف نظر داشته است.

وی افزود: من خواستار لغو یا اصلاح توافق هسته ای ایران بودم اما تیلرسون معتقد به حفظ آن بود.

صبح سه شنبه رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود خبر داد که مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به سیا را به عنوان وزیر خارجه جایگزین رکس تیلرسون معرفی می کند.

آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت: «مایک پمپئو رئیس سازمان سیا وزیر خارجه جدید ما می شود. او کار خارق العاده ای خواهد کرد. از رکس تیلرسون برای خدماتش ممنون هستم. «جینا هاسپل» به عنوان نخستین زن، رئیس سازمان سیا خواهد شد. تبریک به همه»

واکنش در کنگره

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان می گوید روز سه شنبه تلفنی از تصمیم پرزیدنت ترامپ مطلع شده است.

از سوی دیگر، اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در واکنش به برکناری رکس تیلرسون و تعیین مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به سمت وزیر خارجه آمریکا در یک بیانیه از خدمات و عزم و انرژی آقای تیلرسون به عنوان یک مغز متفکر تجاری و یک انسان خوب ستایش کرد و گفت در سایه تلاشهای او ما یک دوره جدید را برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدات ایران و اعمال حداکثر فشار بر کیم جونگ اون برنامه ریزی کرده ایم.

آقای رویس تاکید کرد که در انتظار همکاری با وزیر خارجه آینده آمریکا در مورد بسیاری از چالشهای پیش روی کشور است.

سناتورجمهوریخواه تام کاتن نیز در بیانیه ای تصمیم پرزیدنت ترامپ را در این ارتباط ستود و انتخاب مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا و جینا هاسپل بعنوان مدیر سی آی ای را شایسته توصیف کرد و گفت در انتظار حمایت از آنها در طول روند تایید صلاحیت و کار با آنها در آینده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy