دونالد ترامپ وضعیت اضطراری ملی در برابر ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد

59
دونالد ترامپ وضعیت اضطراری ملی در برابر ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد
دونالد ترامپ وضعیت اضطراری ملی در برابر ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا “وضعیت اضطراری ملی” در برابر ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد. بر اساس این دستورالعمل از سال ۱۹۹۵ ایران “یک تهدید فوق‌العاده” برای امنیت ملی آمریکا شناخته می‌شود.

دستور‌العمل “وضعیت اضطراری ملی” در مقابل ایران که از سال ۱۹۹۵ و اولین بار توسط بیل‌کلینتون رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا تصویب شده بود، از سوی دونالد ترامپ برای یک سال دیگر تمدید شد.

ترامپ در نامه‌ی خود به کنگره تاکید کرده است که: «اقدامات و سیاست‌های دولت ایران، شامل توسعه برنامه موشکی، حمایت از تروریسم بین‌المللی و نقض حقوق بشر، همچنان تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده است».

او بر اساس همین دلایل نتیجه گرفته که وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران از روز ۱۵ مارس ۲۰۱۸ (۲۴ اسفند ۱۳۹۶) به مدت یک سال دیگر تمدید ‌شود.

بر اساس این دستورالعمل ایالات متحده می‌تواند تحریم‌هایی جامع برای مقابله با تهدید ایران اعمال کند.

اشاره به برجام

رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن صدور بیانیه درباره تمدید فرمان «وضعیت اضطراری ملی» به توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی نیز اشاره کرده است.

در بخشی از بیانیه کاخ سفید نوشته شده، رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران ذیل توافق هسته‌ای صورت گرفته و هرچند که این اقدامات به منزله تغییری محسوس در موضع‌گیری‌های تحریمی ما به شمار می‌روند اما تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از این بیانیه به برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران و حمایت از گروه های تروریستی اشاره کرده است. در این بیانیه آمده است: اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران، از جمله اقدام این کشور در توسعه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم بین‌المللی و نقض حقوق بشر، تهدیدی غیرعادی و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌آیند.

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ فشارها بر جمهوری اسلامی ایران برای برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییراتی که آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy