رئیس جمهور و ۱۱ مقام به اتهام همکاری با ایران محاکمه می‌شوند

123
رئیس جمهوری و 11 مقام به اتهام همکاری با ایران محاکمه می‌شوند
رئیس جمهوری و 11 مقام به اتهام همکاری با ایران محاکمه می‌شوند

مقام‌های قضائی آرژانتین می‌گویند روند دادگاهی رئیس‌جمهور پیشین آن کشور به اتهام «تبانی با ایران» در پیوند با جریان بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در کانون یهودیان بوئنوس‌آیرس، آغاز می‌شود.

روز دوشنبه۱۴ اسفند ماه، یک دادگاه آرژانتین اعلام کرده که رئیس جمهوری و ۱۱ مقام به اتهام همکاری با ایران محاکمه میشوند، این دادگاه گفت:کریستینا فرناندز و ۱۱ تن از مقام‌های ارشد دولت او، در دادگاه همگانی محاکمه خواهند شد.

خانم فرناندز که از سال ۲۰۰۷ به مدت هشت سال رئیس‌جمهوری آرژانتین بود، متهم است با ایران برای بمپ گذاری آمیا همکاری کرده است. آمیا  بمب‌گذاری کانون یهودیان بوئنوس آیرس میباشد که در آن۸۵یهودی کشته شدند.

قاضی بونادیو برای خواسته است که مصونیت قضائی خانم کیرشنر فرناندز برچیده شود. او در حال حاضر سناتور است.  قانون‌گذاران، این درخواست قاضی را اجابت نکرده‌اند.

به همین خاطر بازداشت رئیس‌جمهور سابق از نظر قانونی ممکن نیست، اما محاکمه او منع قانونی ندارد و دادگاهی کردن وی  نیازی به رفع مصونیت ندارد. متهم اصلی این پرونده حزب الله لبنان است که عامل اصلی این بمب گذاری با حمایت تهران میباشد.

پلیس بین‌الملل در همین رابطه برای اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت، علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت، علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه وقت و محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران حکم جلب صادر کرده‌است.

پس از آنکه در سال ۲۰۱۵ میلادی، دادستان این پرونده به طور ناگهانی خودکشی!! کرد!! دیماه سال قبل یک قاضی فدرال آرژانتین اعلام کرد نیسمان «به قتل رسیده است» و خودکشی نکرده‌است. و این بیشتر انگشت اتهام را به سوی ایران نشان میداد.

نیسمان قبل از خودکشی شدن!!، خانم فرناندز را به تبانی با جمهوری اسلامی ایران برای سرپوش نهادن بر پرونده تحقیق در مورد انفجار سال ۱۹۹۴ متهم کرده بود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy