برای در اختیار گرفتن جعبه سیاه هواپیمای تهران یاسوج درگیری پیش آمد

88

جعبه سیاه هواپیما بالاخره پیدا شد. بهرام پارسایی یکی از اعضای کمیسیون اصل ۹۰مجلس گفت: که گروهی با «اعمال فشار» به استانداری کهگیلویه‌وبویراحمد سعی داشتند تا در واگذاری جعبه سیاه به دادستانی دنا خلل ایجاد کنند. و برای رسیدن به این مقصود حتی درگیری فیزیکی هم پیش آمده است. وی گفت: گروه های فشار برای حصول به مقصود خود در این‌باره با حاملان جعبه سیاه «درگیری فیزیکی» نیز ایجاد کردند.

مشخص نیست که عاملان فشار چرا میخواستند که جعبه سیاه را در اختیار بگیرند وی که با ایسنا صحبت میکرد گفت: «این افراد می‌خواستند پیش از رویت دادستانی، جعبه سیاه را به تهران منتقل کنند».

وی اضافه کرد: «گروهی سعی داشتند به استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعمال فشار کنند تا جعبه سیاه از مسیر دادستانی دنا منتقل نشود و این مسئله به درگیری فیزیکی هم منجر شد. آنها می‌خواستند قبل از رویت دادستانی جعبه سیاه را به تهران ارسال کنند که خوشبختانه موفق نشدند ….. جدیت مدیریت بحران و معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد٬… نهایتا منجر به تحویل جعبه سیاه به دادستانی شد».

سایت میزان وابسته به قوه قضائيه نوشته است:« ۱۲ اسفند ماه، از ادامه فعالیت تیم امدادی هلال‌احمر در منطقه کوه دنا جلوگیری و تیم ۱۴ نفره کوهنوردان، با مدیریت شرکتی خصوصی، وارد منطقه می‌شود تا جعبه سیاه هواپیما را کشف کند.

با چند ساعت جست‌وجو جعبه‌سیاه پیدا می‌شود. اما تیم کوهنوردی حاضر نیست آن را به مسوولان تحویل دهد. آنها قصد دارند جعبه‌سیاه را به تهران منتقل کنند و همین‌جا درگیری با مسوولان استانی آغاز می‌شود.بنا به گفته شاهدان، در میانه درگیری‌های لفظی، کوهنوردان بار‌ها تأکید می‌کنند که سازمان مدیریت بحران وعده داده، در قبال کشف جعبه‌سیاه هواپیما، ۱۵۰ میلیون تومان به این شرکت خصوصی پرداخت کند. نهایتاً، جعبه‌سیاه تا پرداخت کامل مبلغ مذکور پیش تیم کوهنوردی گرو نگه داشته و پس از آن به مسوولان هلال احمر تحویل داده می‌شود»

این نماینده میگوید از «سوی کمیسیون به سازمان هواپیمایی» معرفی شده‌اند تا «بر تمام مراحل رسیدگی سقوط هواپیما بخصوص بازخوانی جعبه سیاه» نظارت کنند.

بهرام پارسایی با اشاره به این موضوع نیز گفته است: «این مسئله برای ما جای سوال دارد و موجب ایجاد نگرانی می‌شود. البته جعبه سیاه صددرصد سالم تقدیم دادستانی شده و بقیه پیگیری‌ها انجام خواهد شد».

گزارش دیگری به نقل از محمد سعید شرفی٬ مدیر دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی نیز حاکی است که احتمال انتقال جعبه سیاه این هواپیما به فرانسه نیز وجود دارد.

پیشتر حسن رضایی‌فر؛ رئیس کمسیون بررسی سانحه پرواز تهران‌- یاسوج گفته بود که کارشناسان فرانسوی متخصص جعبه سیاه، به کشورشان باز می‌گردند و «عملیات تفحص جعبه سیاه هواپیما توسط افراد حاضر در منطقه» انجام می‌شود.

این مقام مسئول، احتمال پاک شدن اطلاعات جعبه سیاه را «بسیار ضعیف» دانسته و گفته که پس از کشف جعبه سیاه، اطلاعات آن برای متخصصان فرانسوی ارسال خواهد شد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy