سازمان عفو بین‌الملل قانون حجاب اجباری را نقض آشکار حقوق بشر توصیف کرد

136
سازمان عفو بین‌الملل قانون حجاب اجباری را نقض آشکار حقوق بشر توصیف کرد
سازمان عفو بین‌الملل قانون حجاب اجباری را نقض آشکار حقوق بشر توصیف کرد

سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای اعلام کرد قانون حجاب اجباری نقض آشکار تعدادی از مفاهیم کلیدی حقوق بشر و به شدت تبعیض‌آمیز است و تاکنون ده‌ها زن به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به این قانون مورد خشونت قرار گرفته‌اند و اکنون در معرض خطر احکام طولانی حبس قرار دارند.

سازمان عفو بین الملل اضافه میکند: “از ۶ دی ۱۳۹۶ تاکنون بیش از ۳۵ زن تنها در تهران به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به حجاب اجباری مورد حملات خشونت‌آمیز و دستگیری و بازداشت قرار گرفته‌اند.

دست کم دو نفر از زنان معترض، “نرگس حسینى” و شاپرک شجرى زاده”، متهم به «تشویق به فساد و فحشا» شده‌اند که مجازات آن بین یک تا ۱۰ سال زندان است.”

شاپرک شجری زاده طی تماس کوتاه تلفنی  به مادرش گفته است که “تزریقات مداوم ” برایش انجام میدهند.

وکیل شاپرک شجرى زاده اعلام کرده که او در بازداشتگاه وزرا تحت شکنجه از جمله ضرب و شتم قرار گرفته است و ماموران در چندین نوبت یک ماده ناشناخته را با زور و اجبار به او تزریق کرده‌اند.

شاپرک شجرى زاده عصر دیروز با قرار وثیقه از زندان شهر رى (قرچک) آزاد شده شده است… این در حالیست که هنوز مریم شریعتمداری که در روز ۳اسفند توسط یک مامور انتظامی از بالای سکو به پایین هل داده و پرتاب شد هنوز در زندان قرچک ورامین به سر میبرد.

مادر مریم شریعتمدارى، “میترا جمشیدزاده” نیز در روز جمعه ۴ اسفند دستگیر و به مدت ۳۰ ساعت در بازداشتگاه وزرا بازداشت شد. وکیل او اعلام کرده که وی پس از پافشارى براى کسب اطلاعات در مورد وضعیت و مکان نگهدارى دخترش، مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy