بوریس جانسون: شاهزاده محمد بن سلمان يک اصلاح گر که مستحق حمایت است
بوریس جانسون: شاهزاده محمد بن سلمان يک اصلاح گر که مستحق حمایت است

«بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد سعودی از بریتانیا را که قرار است در ۷ مارس انجام شود، صفحه جدیدی از روابط بین دو کشور بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی دانست و گفت:« شاهزاده محمد بن سلمان يک اصلاح گر است که مستحق حمایت و تشویق کامل ما است».

وزیر خارجه بریتانیا در مقاله‌ای که چهارشنبه ۲۸ فوریه در روزنامه «تایمز» لندن منتشر شد نوشت:” ۷۳ سال پیش در یک همچنین روزی وینستون چرچیل (نخست وزیر وقت بریتانیا) به مصر سفر کرد تا در منطقه سرسبز الفیوم با ملک عبد العزیز بن سعود (بنیانگذار پادشاهی عربی سعودی) دیدار کند.

چرچیل در مورد آن دیدار نوشت:« ساقی ویژه او (ملک عبد العزیز) یک جام از آب چاه مقدس در مکه (آب زمزم) را به من تقدیم کرد، آن آب گواراترین نوشیدنی در تمام زندگی ام بود».

وزیر خارجه بریتانیا در این مقاله افزود « اگر آن دیدار در وسط صحرا سرآغاز اول در روابط بین بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی بود با دیدار نوه بن سعود، ولی عهد محمد بن سلمان در ۷ مارس از لندن ما اکنون در آستانه آغاز صفحه جدیدی از روابط بین بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی خواهیم بود».

اصلاحات واقعی

وزیر خارجه بریتانیا گفت طی ۸ ماه گذشته که از دوران ولیعهدی محمد بن سلمان می گذرد، کشور پادشاهی عربی سعودی شاهد اصلاحات گسترده‌ای از قبیل لغو ممنوعیت رانندگی زنان و تخفیف تفکیک جنسیتی بین زن و مرد بوده است.

در این راستا پادشاهی سعودی اعلام کرد باهدف افزایش میزان مشارکت زنان در اقتصاد این کشور به میزان ۳۰ درصد نیروی کار را از زنان افزایش دهد.

در ماه فوریه به زنان اجازه داده شد تا فعالیت های تجاری خود را به ثبت برسانند. هم اکنون زنان سعودی در رویدادهای ورزشی حاضر می شوند و در ماه آینده تمامی سینماها درهای خود را برای ورود همگان باز خواهند گذاشت».

وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد که هر کس در برابر این تحولات ایستادگی کند مرتکب اشتباه بزرگی شده است. او اصلاحات در پادشاهی عربی سعودی را کار آسانی ندانست وگفت علی رغم این سختی ها و پس از دهه ها رکود، طی چند ماه اصلاحات واقعی صورت گرفت.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy