فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا میزبانی جام جهانی را از قطر می‌گیرد

106
فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا میزبانی جام جهانی را از قطر می‌گیرد
فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا میزبانی جام جهانی را از قطر می‌گیرد

مجله فاکس آلمان فاش کرد که فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا میزبانی جام جهانی را از قطر می‌گیرد و آن را به انگلیس یا آمریکا می‌سپارد. این تصمیم حداکثر تا تابستان آینده اتخاذ خواهد شد.

نسخه الکترونیکی این مجله اعلام کرد که فیفا قوانین رای‌گیری درباره پرونده‌های درخواست میزبانی را تغییر داده و به همه ۲۱۱ عضو فیفا اجازه رای‌گیری درباره کشور میزبان جام جهانی را داده است.

پیش از این تنها ۲۴ عضو کمیته اجرایی فدراسیون بین‌المللی فوتبال حق رای داشتند ولی تغییرات جدید که با هدف سالم‌تر کردن روند انتخاب میزبان جام جهانی صورت گرفته، به همه اعضای فیفا حق رای می‌دهد.

پیش از اخبار گسترده‌ای درباره احتمال لغو میزبانی جام جهانی در قطر به دلیل فساد مالی گسترده در روند رای‎‌گیری منتشر شده بود. بر این اساس قطر علاوه بر میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲، امتیاز پخش تلویزیونی جام جهانی ۲۰۱۸ را نیز از دست می‌دهد.

به گزارش مجله فاکس فیفا تصمیم خود را در این باره گرفته و در اواخر تابستان آینده و پس از پایان جام جهانی ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار می‌شود، این تصمیم را اعلام خواهد کرد.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در هنگام اعلام گروه‌بندی جام جهانی ۲۰۱۸ گفت: «با تاسف کامل باید گفت که گذشته بدی وجود دارد. باید از آن یاد بگیریم و روی آینده تمرکز کنیم.»

قبل از آن نیز بی‌بی‌سی یک گزارش سری را فاش کرد که شرکت‌های ساخت و ساز که وظیفه ساخت سازه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را بر عهده دارند، هشدار داده بود که هر لحظه و به ویژه پس از بحران سیاسی قطر و قطع روابط پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر و پادشاهی بحرین با دوحهه، امکان دارد میزبانی جام جهانی از قطر گرفته شود.

یک مقام مسئول در فدراسیون فوتبال انگلیس ابزار اطمینا کرد که کشورش میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود. قطر علاوه بر بحران سیاسی و اقتصادی که در حال حاضر درگیر آن است، متهم است که به شیوه مشکوکی میزبانی جام جهانی را به دست آورده و برخی آراء کمیته اجرایی را با پرداخت میلیون‌ها دلار خریده است.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy