یک گروه طالبان مورد حمایت نظامی و مالی ایران به مردم پیوست+جزییات همکاری
یک گروه طالبان مورد حمایت نظامی و مالی ایران به مردم پیوست+جزییات همکاری

یک گروه ده نفری از طالبان مسلح برای استقبال از افتتاح کار پروژه تاپی در ولایت هرات در غرب افغانستان با سلاح دست داشته شان به روند صلح پیوستند.

محمد ایوب علیزایی فرمانده این گروه طالبان مدعی است، کشور ایران این گروه را مورد حمایت مالی و تجهیزات نظامی قرار میدادند تا به روند عملی شدن پروژه تاپی آسیب برسانند.

علیزایی ادامه داد:” افراد طالبان را که ایران آموزش می دهند در ایران راحت اند. در ایران برای طالبان خوابگاه‌های است که می‌توانند از آن استفاده کنند و با هماهنگی قبلی اجازه نامه گشت و گذار حتی مدت ۱۵ روز می‌توانند در شهرهای ایران رفت و آمد کنند.”

این فرمانده گروه طالبان گفت، ایران گروههای از طالبان که تحت حمایت‌اش قرار دارند به گروههای چند نفری تقسیم کرده و بمنظور آموزش به ایران میبرند و سه ماه آموزش نظامی می‌دهند.

او علاوه کرد، این افراد طالبان بعد از سه ماه آموزش نظامی در ایران دوباره به افغانستان برگشته با حمایت مالی و نظامی ایران علیه نیروهای امنیتی افغان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور جنگ می‌کنند.

این گروه ده نفری طالبان که به تازگی به روند صلح پیوستند از ولسوالی/ شهرستانی “گذره” ولایت هرات می‌باشند و بیشتر در حوزه جنوب غرب افغانستان فعالیت تروریستی داشتند.

گروه انشعابی طالبان از تاپی حمایت کرد

این گروه طالبان در شرایطی به روند پیوسته‌اند که اخیرآ گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا محمد رسول نیز از پروژه تاپی حمایت کرده است.

ملا عبدالمنان نیازی معاون سیاسی این گروه طالبان گفت، تاپی یک پروژه ملی است و این گروه طالبان در کنار حمایت، برای تأمین امنیت این پروژه نیز تلاش خواهد کرد.

محمد آصف رحیمی والی/ استاندار هرات از اعلام حمایت این گروه طالبان از پروژه تاپی استقبال کرده و از تمام مخالفان مسلح دولت افغانستان خواست، از جنگ دست بکشند و برای آبادانی افغانستان سهیم شوند.

تاپی یکی از مهمترین پروژه‌های اقتصادی در سطح منطقه یاد می‌شود که با تطبیق آن فرصت‌های همگرایی بیشتردر منطقه بوجود خواهد آمد.

پروژه تاپی لوله انتقال گاز است که ۱۸۱۴ کیلومترمربع طول دارد و قرار است کشور ترکمنستان از طریق افغانسان به کشورهای پاکستان و هند گاز صادر می کند و افغانستان سالانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون دالر از بابت حق العبور این پروژه درآمده خواهد داشت.

قرار است مراسم افتتاح کار پروژه تاپی فردا جمعه با حضور مهمانان داخلی و خارجی در شهر هرات در غرب افغانستان برگزار گردد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy