ساخت کشتی های جدید برای کاهش آلودگی هوا+ فیلم

38

محققان اروپایی مشغول طراحی کشتیهایی هستند که ۲۵ درصد کمتر از کشتی های دیگر هوا را آلوده می کنند

فرض کنید روی کشتی ای قایقرانی می کنید که ۲۵ درصد کمتر از کشتی های دیگر دی اکسید کربن گسیل کند و میزان آلاینده هایی مثل سولفور و اکسید نیتروژن را کاهش می دهد. شاید باورتان نشود اما راز دستیابی به چنین کشتی هایی در یک استخر آب یخ در شمال آلمان نهفته است. دمای محیط اینجا ۱۰ درجه زیر صفر و دمای آب هم ۸ دهم درجه زیر صفر است.

شبیه سازی شرایط قطب شمال در استخر آزمایشی

محققان اروپایی می خواهند که دمای استخر برای آزمایششان مثل محیط قطب شمال باشد. آب شور این استخر آزمایشی در نقطه انجماد است. آنها ابتدا ضخامت ورق یخ را اندازه می گیرند.

کینتن هیست مهندس طراح کشتی می گوید: «در هر یک از آزمایشها ۲۰۰ اندازه گیری انجام می دهیم: ضخامت یخ را در ۲۰۰ مکان مختلف در استخر اندازه می گیریم. زیرا ضخامت یخ همه جا یکسان نیست. این همان وضعیتی است که در قطب شمال وجود دارد. در نتیجه با توجه به طولانی بودن زمان آزمایشها باید سعی کنیم به یک ضخامت میانگین مناسب برای یخها دست یابیم تاداده هایی که بدست می آوریم دقیق باشد.»

طراحی جدید پروانه کشتی برای صرفه جویی در مصرف سوخت

پس از انجام این آزمایشها نوبت به کار مهندسان دریایی و مهندسان مکانیک می رسد. آنها می خواهند بدانند مدل ملخ بزرگتری که به تازگی طراحی کرده اند در شرایط حاد چقدر بهتر کار خواهد کرد.

رنه بوسمان، مهندس مکانیک می گویند: «در جلو میزان مقاومت این مدل را اندازه می گیریم. در پشت هم سرعت چرخش و همچنین رانش و گشتاور در پروانه را اندازه گیری می شود. میزان نیروهای جانبی و گشتاور خمشی را نیز اندازه می گیریم.»

این آزمایشها بخشی از یک پروژه تحقیقاتی اروپایی است که هدفش طراحی کشتی های کارآمدتر است و محیط زیست را کمتر آلوده کند. محققان می گویند این مدل آزمایشی می تواند نوید دهنده ابزار جدیدی در آینده باشد.

گرکو هاگستین مهندس مکاترونیک می گوید: «ما متوجه شدیم که این مدل بسیار جالبی برای پروانه کشتی است که بالقوه می تواند در مصرف سوخت هم صرفه جویی کند. این مدل آزمایشی است. شاید در مرحله نهایی ساخت پروانه به دلایل عملی و درخواست صاحب کشتی به تغییرات جزیی نیاز باشد. به هر حال طراحی این پروانه گامی به سوی نسل جدید کشتی هاست.»

محققان در یک کارخانه کشتی سازی در هلند مشغول طراحی و ساخت نسل جدیدی از کشتی ها هستند. آنها اینجا یدک کشی ساخته اند که با سیستم دنده معکوس کار می کند و بدنه آن طوری طراحی شده است که در سرعت بالا توانایی مانور بیشتری دارد. این یدک کش در بنادر پرتردد کاربرد دارد

روبرت ون کوپرن، مهندس مکانیک می گوید: «کشتیهای بزرگ به بندر ما وارد می شوند. در نتیجه نیاز به یدک کشهای قدرتمند داریم. اما این یدک کشها فضای کافی برای مانور ندارند. با این طراحی جدید بدنه، این یدک کشها امکان مانور خواهند داشت.»

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy