وزیر خارجه عربستان از قطعنامه پیشنهادی درباره محکومیت ایران استقبال کرد
وزیر خارجه عربستان از قطعنامه پیشنهادی درباره محکومیت ایران استقبال کرد

عربستان سعودی روز یکشنبه ۲۹ بهمن از قطعنامه پیشنهادی مورد حمایت سه عضو دائم شورای امنیت در ارتباط با تجهیز موشکی شورشیان حوثی یمن از سوی ایران استقبال کرد.

این قطعنامه پیشنهادی که مورد بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده است، ایران را به این دلیل که در قطع دستیابی حوثی‌ها به موشک‌های بالستیک‌اش ناکام بوده، محکوم می‌کند.

در این زمینه عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، به خبرگزاری رویترز گفت تهمیداتی که در این قطعنامه در نظر گرفته شده است، اگر به تصویب برسد، به پاسخگو ساختن ایران در قبال آنچه او «صدور موشک‌های بالستیک» به حوثی‌ها توصیف کرده، کمک می‌کند.

او افزوده است که چنین قطعنامه‌ای همچنین ایران را در قبال رفتارهای «رادیکال و تهاجمی» در منطقه، از جمله حمایت از گروه‌های تروریستی پاسخگو خواهد کرد.

یمن به توصیف کارشناسان و ناظران مسائل خاورمیانه، صحنه جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی، از متحدان اصلی آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

ائتلافی که در مارس سال ۲۰۱۵، به رهبری عربستان سعودی شکل گرفت، در نزدیک به سه سال گذشته در حمایت از نیروهای دولت قانونی یمن در مقابله با حوثی‌های مورد حمایت ایران وارد عمل شده است. ایران اما با وجود آن‌که هیچگاه حمایت خود از حوثی‌ها را پنهان نکرده، اما همواره اتهامات در مورد تجهیز تسلیحاتی این گروه شورشی را رد کرده است.

روز یکشنبه اما وزیر خارجه عربستان سعودی به خبرگزاری رویترز گفت که برای اطمینان از اینکه ایران خود را با قوانین بین‌المللی تطبیق می‌دهد، ما باید موضع سخت‌تری در قبال موشک‌های بالستیک ایران و نیز حمایت آن از گروه‌های تروریستی اتخاذ کنیم.

عادل الجبیر در این گفت‌وگو که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام شده، همچنین تصریح کرد که «ایران باید [در قبال رفتارهایش] پاسخگو بماند».

او اضافه کرد که موشک‌های ایران «برای هدف گرفتن غیرنظامیان در یمن و نیز در خاک عربستان سعودی» به طور مرتب توسط حوثی‌ها استفاده می‌شود.

وزیر خارجه عربستان همچنین خواستار دو اصلاح در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی شد؛ لغو محدودیت‌های نظارتی موسوم به غروب، و نیز گسترش نظارت‌ها از جمله به سایت‌های اعلام‌نشده نظامی.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy