آیا تشخیص تصاویر جعلی به زمان زیادی نیاز دارد؟+فیلم

41

دنیای مجازی پر است از تصاویر جعلی؛ تصاویری که دست به دست می‌شوند، گاه بدون آنکه کاربران به بدیهی‌ترین خطاهای موجود در آنها توجه کنند. چگونه می‌توان تصویری واقعی را از تصویری دست‌کاری‌شده تشخیص داد؟

اگر زمانی تنها با نرم‌افزارهای گران و کمیاب می‌شد در تصاویر دست برد، امروز با اپلیکیشن‌های موبایلی می‌توان به سادگی نور و رنگ را دستکاری کرد، زاویه سوژه‌ها را تغییر داد یا بخشی از تصویر را برید. اینترنت و شبکه‌های مجازی هم بستر مناسبی برای پخش سریع و گسترده این تصاویر فراهم کرده‌اند.

آیا راهی برای تشخیص تصاویر جعلی وجود دارد؟ ‌آیا برای تشخیص تصاویر جعلی باید نرم‌افزارهای ویژه و گران تهیه کرد؟ آیا تشخیص تصاویر جعلی به زمان زیادی نیاز دارد؟ لزوما نه. برخی راهکارهای ساده و کاربردی را در این ویدیو ببینید.

نشانه‌های تقلب

بیایید از پایه شروع کنیم. برای تشخیص تصاویر جعلی ابتدا بهتر است که به دنبال نشانه‌های واضح بگردیم؛ مثلا فقدان دست یا پا، سرهای اضافی، شیئی که فقط نصفش پیداست و دیگر مواردی که نشان‌دهنده‌ی مهارت پایین فرد متقلب در ویرایش تصویر باشد.

متاسفانه نرم‌افزارهای ویرایش تصاویر آن‌قدر پیشرفته شده‌اند که درست کردن عکس‌های تقلبی به کار نسبتا آسانی بدل شده است.

به همین خاطر برای تشخیص چنین تصاویری بهتر است که به جزییات دقت کنید؛ مانند سایه یا نوری که با دیگر بخش‌های عکس همسان نیست.

البته باید گفت که حتی با بهترین و پیشرفته‌ترین ابزارهای ویرایش عکس، ایجاد تصاویر جعلی حرفه‌ای کار چندان ساده‌ای نیست؛ زیرا هماهنگی بخش‌های مختلف تصویر مونتاژ شده از لحاظ نور، رنگ و کنتراست به مهارت بالایی نیاز دارد.

برای تشخیص چنین تصاویری، به دنبال نوشته‌های برعکس یا نوشته‌هایی در تصویر باشید که به طرز ضعیفی ویرایش شده باشند؛ علاوه بر این، به نحوه‌ی بریده شدن تصویر و زاویه‌ی گرفته شدن عکس دقت کنید.

اگر به نسخه‌ی بزرگ چنین تصویری دسترسی دارید می‌توانید روی عکس زوم کنید. معمولا ضعف‌ها در چنین حالتی است که نمایان می‌شوند.

این نکته را هم مدنظر داشته باشید که می‌توانید پیرامون آن تصویر تحقیق کنید؛ مثلا عکاس چنین عکسی وجود خارجی دارد؟ آیا خبر موثقی مرتبط با این تصویر منتشر شده؟ در بسیاری از اوقات با چند دقیقه تحقیق می‌توانید از حقیقت باخبر شوید.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy