نشست خبری رکس تیلرسون درباره نقش مخرب ایران در سوریه
نشست خبری رکس تیلرسون درباره نقش مخرب ایران در سوریه

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ در یک نشست خبری با ایمن الصفدی همتای اردنی‌اش در عمان گفت که کشورش درباره درگیری‌های روی داده میان ایران و اسرائیل در سوریه نگران است.

تیلرسون درباره بحران سوریه گفت که راه‌حل این بحران باید براساس قطعنامه ۲۲۵۴ و گفتگوهای ژنو باشد.

او همچنین از اردن برای پذیرش آورگان سوری تقدیر کرد.

رکس تیلرسون درباره لبنان نیز گفت که آمریکا لبنان دموکرات آزادی که تحت نفوذ هیچ یک از اطراف نباشد را حمایت می‌کند. به گفته تیلرسون لبنان در حال برداشتن گام‌های مثتبی برای مشارکت ندادن حزب‌الله در مناقشه‌های این کشور است.

او درباره روند صلح میان اسرائیل و فلسطین نیز تاکید کرد وضعیت نهایی قدس و مرزهای آن به طرف‌های درگیر ارتباط دارد و دونالد ترامپ به ایجاد صلح در خاورمیانه پای‌بند است.

تیلرسون با تاکید بر اینکه آمریکا نیازمند یافتن راه‌حلی طولانی در خصوص آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک است، گفت: «ما تا کنون ۶۰ میلیارد دلار به انروا داده‌ایم اما ما تنها کسانی نیستیم که آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک را تامین مالی می‌کند.»

وزیر امور خارجه اردن نیز در این نشست خبری گفت که هیچ راه‌حلی جز راه‌حل دو دولت پیش روی اختلاف اسرائیل و فلسطین در خاورمیانه نیست. او با تاکید بر اینکه آمریکا دائما دوست نزدیک اردن بوده،گفت: «ما همکاری خود درباره موضوع قدس با شرکای آمریکایی خود ادامه خواهیم داد.»

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy