دولت کانادا: ایران باید درباره مرگ مشکوک آقای کاووس سیدامامی در زندان توضیح دهد
دولت کانادا: ایران باید درباره مرگ مشکوک آقای کاووس سیدامامی در زندان توضیح دهد

دولت کانادا روز دوشنبه از دولت ایران خواست تا درباره علت مرگ کاووس سیدامامی، جامعه شناس، فعال محیط زیست و مدیرعامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» ایرانی-کانادایی توضیح دهد.

به گزارش روزنامه کانادایی گلوب اند میل، عمر الغبرا، معاون پارلمانی وزیر خارجه کانادا در جلسه پرسش و پاسخ روزانه در پارلمان این کشور، مرگ آقای سیدامامی در زندان را مشکوک خواند و از دولت ایران خواست تا در این باره تحقیق کند.

یکی دیگر از مقامات ارشد کانادا نیز گفته است که کشورش از طریق کانال های دیپلماتیک، مرگ این تبعه کانادایی را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش این نشریه، کانادا بدلیل بسته شدن سفارت خود در تهران از سال ۲۰۱۲، جمع‌آوری اطلاعات در زمینه مرگ کاووس سید امامی را به دیپلمات‌های خود در ترکیه محول می‌کند.

گرچه به گفته آقای الغبرا، تحقیقات درباره علت مرگ این جامعه شناس باید انجام شود اما وی به طور مشخص از درخواست کالبد شکافی از سوی دولت کانادا صحبتی به میان نیاورده است.

در همین حال وکیل خانواده این استاد دانشگاه، روز سه شنبه اعلام کرد که کالبد شکافی این فعال محیط زیست به درخواست خانواده وی انجام شده است و مراسم خاکسپاری وی روز چهارشنبه ۲۵ بهمن در امامه لواسان انجام می‌شود.

درخواست عفو بین‌الملل برای تحویل جسد کاووس سیدامامی برای کالبدشکافی مستقیم

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار تحویل جسد آقای سیدامامی برای تحقیقات و کالبدشکافی مستقل شد. این سازمان جلوگیری مقامات ایران از انجام تحقیقات مستقل در مورد «مرگ بسیار مشکوک» این جامعه شناس و فعال محیط زیست را نشانه ای از «تلاش عامدانه» برای پنهان کردن شواهد «شکنجه و قتل احتمالی» خواند.

روز دوشنبه مگدلنا مغربی، معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل درباره امتناع مقامات از تحویل جنازه به خانواده و گذاشتن پیش شرط برای برگزاری مراسم خاکسپاری بدون کالبد شکافی گفت:‌«این که بر بدن دکتر سیدامامی آثار جرم همچون علائم شکنجه وجود داشته باشد و یا به سرنخ‌های دیگر در رابطه با دلایل مرگ وی اشاره کند مورد توجه جدی ماست. ما از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند. افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند.»

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy