اعدام بنیانگذار موسسه‌عرفانی راه معرفت به اتهام فساد فی الارض

274
بنیانگذار موسسه عرفانی راه معرفت به اتهام فساد فی الارض اعدام شد
بنیانگذار موسسه عرفانی راه معرفت به اتهام فساد فی الارض اعدام شد

روز ۱۰بهمن ۹۶ در پناه سکوت خبری، حکم اعدام بنیانگذار موسسه‌عرفانی راه معرفت کریم زرگر در سایه سکوت خبری انجام شد. او به همراه مرجان داوودی در مهرماه سال ۱۳۹۴همزمان با تعطیلی موسسه عرفانی راه معرفت بازداشت شده بود.

کریم زرگر، مدیر مسؤول سابق مجله‌ی «گزارش فیلم»، رئیس پیشین دانشکده‌ی صدا وسیما و مدیر مؤسسه‌ی «مطالعات و تحقيقات متافيزيك راه معرفت» در مهرماه سال۱۳۹۴، همزمان با تعطیلی موسسه‌عرفانی راه معرفت، به‌همراه مرجان داوری، بازداشت و راهی بند ۲۰۹ زندان اوین شد.

جلسات دادگاه او در روزهای ۲۵، ۲۶ و ۲۷ مهر و نیز ۲۱ و ۲۲ آذرماه ۹۵ در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

کریم زرگر متولد ۱۳۳۲ اهواز، دارای دکترای حقوق دریایی از دانشگاه استراسبورگ فرانسه بود.

موسسه عرفانی راه معرفت چیست
موسسه اکنکار، (موسسه‌عرفانی راه معرفت) به‌ معنای تحت‌الفظی همکار خداوند، جنبش معنوی نوظهور و غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۶۵ توسط پل تویچل  بنیان گذاشته شد و مرکز معنوی آن، معبد اکنکار در شهر چنهسن  در ایالت مینه‌سوتای آمریکاست. به نوشته‌ی دانشنامه‌ی اینترنتی ویکی‌پدیا، این جنبش معنوی، در بیش از صد کشور جهان، عضو داد و خود را راهی برای رهایی معنوی انسان‌ها می‌داند.

احتمال می رود حکم مرجان داوری که به همراه کریم زرگر بازداشت و تحت محاکمه قرار گرفته بود نیز بزودی اجرا شود. مرجان بیشتر به عنوان مترجم و مشاور با این موسسه همکاری داشته است.