یک مقام‌ اسرائیلی در شورای امنیت: ایران به فتنه‌انگیزی‌های خود پایان دهد
یک مقام‌ اسرائیلی در شورای امنیت: ایران به فتنه‌انگیزی‌های خود پایان دهد

مقام‌های اسرائیل شامگاه شنبه جزئیات بیشتری را در مورد ساقط کردن «پهپاد ایرانی متعرض به آسمان اسرائیل» منتشر کردند.

همزمان اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که به «فتنه‌انگیزی‌های ایران» پایان دهد.

ایران روز شنبه ۲۱ بهمن ضمن ابراز «بی‌خبری» از وجود این پهباد، اسرائیل را به «دروغگویی» در این متهم کرد و سوریه نیز پهپاد ساقط شده را متعلق به ارتش خود نامید.

بعه رغم تکذیب‌های سوریه و ایران، دانی دنون سفیر اسرائیل در سازمان ملل عصر روز شنبه در نامه‌ای به اعضای شورای امنیت، از این نهاد خواست با محکوم کردن «اقدام ایران»، سریعاً به «فتنه‌انگیزی‌های ایران» پایان دهد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، آقای دنون تأکید کرده که درستی هشدارهای اسرائیل در مورد ایران به اثبات رسیده و اسرائیل هیچگونه نقض حریم خود را تحمل نخواهد کرد.

شامگاه شنبه نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه گفته است که کشورش از این پس نیز علیه هر تلاش ایران برای حضور نظامی در سوریه که تهدیدی برای اسرائیل باشد، اقدام می‌کند.

همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از نخست‌وزیر اسرائیل نوشت که کشورش اجازه نخواهد داد حضور نظامی ایران در سوریه یا هر جای دیگر تثبیت شود و با آنکه خواهان صلح است اما در برابر هر حمله‌ای از خود دفاع خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای نتانیاهو در طول روز شنبه با حضور در وزارت دفاع اسرائیل در تل‌آویو، همراه با آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع، تنش تازه میان کشورشان با سوریه را زیر نظر داشت.

رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند که بررسی‌ها در این زمینه روز یکشنبه در کابینه اسرائیل ادامه خواهد یافت.

حملات هوایی گسترده روز شنبه اسرائیل به هدف‌های نظامی «ایرانی» و «سوری» در نقاط مختلف سوریه و ساقط شدن یک جنگنده اسرائیلی، از یکسو تنش میان اسرائیل و سوریه، و از سوی دیگر تنش میان اسرائیل و ایران را تشدید کرده است.

ارتش اسرائیل بامداد شنبه ابتدا از ساقط کردن یک «پهپاد ایرانی» در پی رخنه آن به حریم هوایی‌اش، و سپس از حملات جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه خبر داد. اما ساقط شدن یکی از جنگنده‌ها در حملات اولیه، به حملات گسترده بعدی منجر شد.

اسرائیل اعلام کرده که در موج دوم حملات، ۱۲ «هدف ایرانی» و سه هدف سوری را بمباران کرده است؛ به گزارش خبرگزاری‌ها، اسرائیل از جمله به پایگاه‌هایی در ادلب در جنوب سوریه، در استان حمص و منطقه پالمیرا (تدمر) حمله کرده است؛ پیشتر نیز از حمله اسرائیل به منطقه الکسوه در حومه دمشق خبر داده شد.

سخنگوی ارتش اسرائیل با گفتن اینکه «ایران و سوریه» با آتش بازی می‌کنند، افزوده است که کشورش خواهان وخیم‌تر شدن بیشتر اوضاع نیست و حملات اسرائیلی، واکنشی به تعرض «پهپاد ایرانی» بوده است.

ارتش سوریه در ساعات بامدادی شنبه ابتدا ساقط کردن جنگنده اسرائیلی با آتش پدافند هوایی سوریه، و سپس حملات بعدی اسرائیل را تأیید کرد. اما هنوز به عواقب و تلفات احتمالی ناشی از دو موج حملات اسرائیلی در این روز اشاره نکرده است.

سوریه همچنین گفت که «پهپاد شناسایی» متعلق به ارتش این کشور و در حال گردآوری اطلاعات از گروه‌های تروریستی بود.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy