نمودار سقوط تراز تجاری ایران در سال ۱۳۹۶ رشد منفی مستمر را نشان می‌دهد

72
نمودار سقوط تراز تجاری ایران در سال 1396 رشد منفی مستمر را نشان می‌دهد
نمودار سقوط تراز تجاری ایران در سال 1396 رشد منفی مستمر را نشان می‌دهد

بررسی آمارهای تجاری ایران در ۹ ماه گذشته سال جاری نشان می‌دهد تراز تجاری ایران از مثبت ۶۵۸ میلیون دلار در سال گذشته به منفی ۵ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار در سال جاری رسیده و هزار درصد منفی‌تر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آمار رسمی تراز تجاری کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در ۹ ابتدایی سال ۱۳۹۶ به منفی ۵ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار رسید.

تراز تجاری مثبت ۶۵۸ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد این تراز با رشد منفی هزار درصدی مواجه شده است.

نمودار سقوط تراز تجاری ایران در سال ۱۳۹۶ به روشنی رشد منفی مستمر را نشان می‌دهد.

مقایسه تراز تجاری ۶ ماه ابتدایی سال ۹۶ با دوره مشابه در سال قبل حاکی از آن است که وضعیت تراز تجاری کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی، منفی ۳ میلیارد و ۵۵ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با تراز مثبت ۷۷۲ میلیون دلاری ۶ ماهه اول سال پیش از آن، ۴۹۶ درصد رشد منفی نشان می‌دهد.

تراز تجاری ایران در هفت ماه اول سال منفی ۳ میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار و در هشت ماه اول سال به منفی ۳ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار و در نهایت در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۶ به منفی سه میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار رسید.

در زمینه صادرات نیز آمارها نشان می‌دهد ایران فاصله بسیار زیادی با اهداف تعیین شده دارد.

براساس برنامه‌ریزی‌ها ایران قصد داشت حجم صادرات خود را در سال ۱۳۹۶ به ۵۵ میلیارد دلار برساند ولی در حالی تنها چند هفته به پایان سال مانده، آمارهای ۱۰ ماهه اول سال ۹۶ نشان می‌دهد که تنها ۳۷ میلیارد دلار از مقدار برنامه‌ریزی محقق شده است.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy