عاصمه جهانگیر روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ در اثر نارسائی قلبی در لاهور درگذشت
عاصمه جهانگیر روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ در اثر نارسائی قلبی در لاهور درگذشت

عاصمه جهانگیر، یکی از سرشناس‌ترین وکلا و فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران امروز یکشنبه ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) در سن ۶۶ سالگی در شهر لاهور پاکستان درگذشت.

علت مرگ خانم جهانگیر هنوز رسما اعلام نشده است اما روزنامه ‘دان ‘ پاکستان به نقل از اعضای خانواده نوشته است که او به دلیل سکته قلبی درگذشته است.

او از رهبران جنبش وکلای پاکستان بود و به دلیل مبارزاتش در زمینه حقوق بشر در پاکستان زندانی و حصر خانگی شده بود.

خانم جهانگیر در سال ۱۹۸۳ در دوران ریاست جمهوری ژنرال محمد ضیاءالحق به زندان افتاد و در سال ۲۰۰۷ نیز حبس خانگی شد.

خانم جهانگیر در دهه ۱۹۸۰ میلادی به دادگاه عالی لاهور و سپس دیوان عالی راه پیدا کرد. او اولین زنی بود که به ریاست کانون وکلای دیوان عالی پاکستان رسید.

عاصمه جهانگیر یکی از بنیانگذاران کمیسیون حقوق بشر پاکستان در سال ۱۹۸۷ بود و شش سال بعد به ریاست این کمیسیون رسید. او تا زمان مرگ این سمت را حفظ کرد.

خانم جهانگیر جوایز زیادی را به دلیل فعالیت در زمینه حقوق بشر دریافت کرد.

او حدود یک سال و نیم پیش به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران جایگزین احمد شهید شد.

بیشتربخوانید

عاصمه جیلانی جهانگیر زادهٔ ۲۷ ژانویه ۱۹۵۲ (۶۶ ساله) لاهور سیاست‌مدار، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر اهل پاکستان بود که در ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ بر اثر حمله قلبی درگذشت. وی همچنین برنده جوایزی همچون جایزه مارتین انالز شده‌است.

فعالیت‌ها

جهانگیر پس از احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه جدید سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد.

عاصمه جهانگیر وکیل ارشد حقوق بشر و فعال لیبرال پاکستانی است. او از رهبران «جنبش وکلا» در پاکستان بود و در خلال سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۷ زندانی بوده‌است. او همچنین عضو هیئت امناء گروه بین‌المللی بحران است، گروهی غیردولتی که بر روی جلوگیری و حل بحران‌های بین‌المللی متمرکز است. او همچنین از بنیانگذاران و دبیر کمیسیون حقوق بشر پاکستان بوده و همچنین در سمت دبیرکل و بعدها به عنوان رئیس هیئت مدیره این کمیسیون خدمت کرده‌است. عاصمه جهانگیر زندگی حرفه‌ای خود را صرف حقوق بشر و بویژه حقوق زنان، حقوق اقلیت‌های مذهبی، و حقوق کودکان در پاکستان کرده‌است.

درگذشت

عاصمه جهانگیر روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ در اثر نارسائی قلبی در لاهور درگذشت.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy