پاپ فرانسیس به رجب طیب اردوغان نشانی منقش به فرشته صلح اهدا کرد
پاپ فرانسیس به رجب طیب اردوغان نشانی منقش به فرشته صلح اهدا کرد

درباره جزئیات گفت‌وگوی رهبر کاتولیک‌های جهان و رئیس جمهوری ترکیه در واتیکان خبری منتشر نشده است. اما گاه هدیه‌ای کوچک بیش از هزاران واژه معنا در بر دارد.

پاپ فرانسیس به رجب طیب اردوغان نشانی منقش به فرشته صلح اهدا کرد. رهبر کاتولیک‌های جهان روز دوشنبه (۵ فوریه/ ۱۶ بهمن) پس از دیدار خصوصی با رئیس جمهوری ترکیه در واتیکان گفت: «این فرشته‌ی صلحی است که بر عفریت جنگ غلبه می‌کند». او فرشته صلح را نماد دنیای مبتنی بر صلح و عدالت دانست.

دیدار خصوصی پاپ و اردوغان ۵۰ دقیقه طول کشید؛ ۳۰ دقیقه طولانی‌تر از معمول. از جزئیات این دیدار خبری منتشر نشده است. رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر گفته بود که قصد دارد به‌ویژه درباره موضوع اورشلیم (بیت‌المقدس) با پاپ فرانسیس صحبت کند.

فهرست بلندبالای موضوعات احتمالی

حضور اردوغان در واتیکان نخستین میزبانی واتیکان از یک رئیس جمهور یا رئیس دولت ترکیه در ۵۹ سال گذشته بود. روابط دیپلماتیک واتیکان و ترکیه در عالی‌ترین سطح از سال ۱۹۶۰ آغاز شد. اردوغان در سال ۲۰۱۴ در آنکارا میزبان پاپ فرانسیس بود.

اردوغان روز دوشنبه در آغاز دیدار با پاپ، از او تشکر کرد. خبرنگاران حاضر در محل، فضای این دیدار را رسمی و همراه با خشنودی توصیف کرده‌اند. رئیس جمهوری ترکیه پیش از دیدار اعلام کرده بود که قصد دارد با رهبر کاتولیک‌های جهان درباره مبارزه با تروریسم و بحران سوریه هم گفت‌وگو کند.

واتیکان عملیات نظامی ترکیه علیه یگان‌های کردی در عفرین واقع در شمال سوریه را با نگرانی دنبال می‌کند. کاردینال ماریو زناری، نماینده پاپ در دمشق، همواره خواستار توقف خشونت در سوریه شده است.

ناظران معتقدند که حقوق بشر یکی از موضوعاتی است که پاپ فرانسیس در دیدار با اردوغان به آن پرداخته است؛ همچنین موضوع حفظ امنیت اقلیت مسیحی در ترکیه و مشکلات مربوط به به‌رسمیت شناختن دارایی‌های کلیسای کاتولیک در ترکیه.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy