یک ستاره‌شناس موفق شد کاوشگر فضایی که 12 سال پیش گم شده بود را پیدا کند
یک ستاره‌شناس موفق شد کاوشگر فضایی که 12 سال پیش گم شده بود را پیدا کند

سازمان ناسا روز پنج‌شنبه اول فوریه ۲۰۱۸ تایید کرد یک ستاره‌شناس آماتور موفق شده سینگال‌هایی از یک کاوشگر فضایی دریافت کند که گمان می‌رفت ۱۲ سال پیش گم شده بود. این موضوع می‌تواند به فعال‌سازی مجدد برنامه‌ فضایی منجر شود که فهم انسان را از دنیای نامرئی پیرامون زمین تغییر دهد.

به گزارش ام‌اس‌ان‌نیوز ناسا، اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا اعلام کرد کاوشگر فضایی ایمیج (IMAGE) که در ماه دسامبر ۲۰۰۵ ارتباط خود با مرکز کنترل زمینی را از دست داده بود، توسط یک ستاره‌شناس آماتور کانادایی به نام “اسکات تیلی” که به ردیابی سینگال‌های کاوشگر‌های دولتی علاقه‌مند است، شناسایی و سینگال‌هایی از این کاوشگر دریافت شد.

کاوشگر فضایی IMAGE که نام آن به اختصار از “Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration” گرفته شده، در سال ۲۰۰۲ به آسمان فرستاده شد تا به اکتشاف دنیای نامرئی پیرامون زمین بپردازد. این کاوشگر بنا بود به بررسی میدان‌های الکتریکی پیرامون زمین که انسان، حیوانات، گیاهان و به طور کل زندگی روی کره زمین را از مضرات اشعه آفتاب در امان نگاه می‌دارد، بپردازد.

پیش از شروع فعالیت‌های کاوشگر IMAGE در سال ۲۰۰۰، انسان تنها چند دهه بود که از وجود یک اقیانوس نامرئی که زمین در آن شناور است، اطلاع داشت. دانشمندی به نام جیمز ال بورچ درباره آنچه زمین را در خود گرفته، گفت: «یک اقیانوس نامرئی، جایی که هیچ چیزی در آن نیست، نه برفی، نه ماسه‌ای، نه درختی و نه حتی ابری.»

در تابستان ۲۰۰۰ کاوشگر IMAGE توانست تصاویر متعددی از یک طوفان خورشیدی بزرگ به زمین ارسال کند و به دانشمندان این امکان را بدهد که ماهیت و ساختار این طوفان خورشیدی را به بهترین نحو ممکن درک کنند. IMAGE همچنین نشان داد محیط پیرامون زمین بسیار پیچیده‌تر از آن است که تصور می‌شد و در این محیط پیچیده، غلاف زمین برای حمایت از خود در مقابل جریان‌های خورشیدی، نوعی اشعه آزاد می‌کند.

اسکات تیلی که یک مهندس برق است به واشنگتن پست گفت: «فضا به هیچکس تعلق ندارد و هرکسی باید اجازه داشته باشد به آن نگاه کند و بداند آن نقاط نورانی که در آسمان تاریک شب جابه‌جا می‌شوند، بمب نیستد.»

در ژانویه ۲۰۱۸ یک نهاد دولتی ناشناخته تحت پوشش یک شرکت خصوصی، یک ماهواره سری با نام رمز “Zuma” به آسمان پرتاب کرد. تیلی بدون آنکه از تلسکوپ استفاده کند، شروع به گوش دادن به سیگنال‌هایی کرد که از منطقه اقیانوس نامرئی دریافت می‌شوند. او پس از آنکه یک هفته در پی ردیابی سیگنال ماهواره زوما بود، در ۲۰ ژانویه یک سیگنال دریافت کرد که در ابتدا آن را نادیده گرفت ولی با دریافت مجدد سیگنال به شکل قوی‌تر، شروع به جستجوی این سیگنال در کاتالوگ ماهواره‌ها کرد و دریافت که این سیگنال متعلق به کاوشگر IMAGE است، این در حالی بود که IMAGE به عنوان یک کاوشگر مرده و مفقود شده، ثبت شده بود.

اسکات تیلی موضوع را به ناسا اطلاع داد و مهندسان ناسا در حال حاضر تلاش می‌کنند با برقراری ارتباط مجدد با کاوشگر IMAGE به اطلاعات جدیدی درباره اقیانوس نامرئی پیرامون زمین دست پیدا کنند.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy